AfganistanKatar

Taliban geçici hükümet temsilciler Doha’da Katar yetkilileri ile çeşitli konularda görüş alış verişinde bulundular

Taliban sözcü yardımcısı En’amullah Semengani bu bağlamda yaptığı açıklamada, “Dışişleri bakanlığı vekili Mevlevi Emirhan Muttaki başkanlığında Doha’ya giden Taliban hükümeti üst düzey heyeti, Katar’da yetkililer ve bakanlık ve kurumlar temsilcileri ile ortak oturum düzenlediler.” Dedi.
Söz konusu oturumda iki taraf siyasi, insan hakları, ekonomi ve eğitim konularında görüş teatisinde bulundular.
Bu bağlamda Taliban geçici hükümeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Abdulkahhar Belhi de Twitter sayfasında paylaştığı mesajda, “dışişleri bakanlığı vekili Emirhan Muttaki Katar’da güvenlik, sağlık, maarif ve bankacılık konularda görüşmeler gerçekleştirdi” şeklinde yazdı.
Bu arda birkaç gün önce Amerika dışişleri bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada Amerika ve Taliban arasında yeni tur görüşmelerin bir haftaya kadar Doha’da başlayacağını duyurmuştu.
Taliban heyetinin Katarlı yetkililer ile görüşme haberi ile eşzamanlı olarak aynı heyetin Amerika temsilcileri heyeti ile Doha’da görüşmeye başladıkları haberleri medya çevresinde yerini aldı.
Afganistan’da bir çok siyasi, ekonomi ve güvenlik sorunları ile karşı karşıya gelen Taliban yönetimi çeşitli ülkeler ile istişarelerde bulunarak, yaşadığı sorunları aşmak için onların yardımını kazanmaya çalışıyor.
Taliban heyetinin Doha ziyaretinin başlıca hedefi ise başta Beyaz Saray’ı bloke edilen Afganistan paralarını serbest bırakmak olmak üzere ikili ihtilafları çözmek için Amerikan heyeti ile görüşmektir.
Amerika yönetimi Afganistan’da Muhammed Eşref Gani hükümetinin devrilmesi ve Taliban’ın 15 Ağustos tarihinde Kabil’de kontrolü sağlaması ardından bu ülkenin tüm mal varlıklarını bloke etmesi, Taliban yönetimi için ülkenin idaresinde büyük bir sorun haline geldi.
Taliban hükümetinin dış kaynaklarının azalması ve uluslararası toplumun Taliban ile resmi bir ilişki kurmaması, Afgan halkının ihtiyaç duyduğu malları ithal etmek için büyük sorun oluştururken bu ülkede milyonları açlık tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.
Ayrıca Taliban yönetiminin yabancı bankalarda ülkenin mali kaynaklarına ulaşamaması ve de ülke halkının kendi işlemlerini bankacılık sistemi aracılığı ile yapmakta isteksiz olmaları, BM’in Afganistan’ın bankacılık sektörünün çöküşü konusunda uyarıda bulunmasına sebep oldu.
Yaşanan şartlarda Taliban hükümeti heyeti Katar’a bir heyet göndererek, Amerikalı heyetle görüşmede Afganistan’ın bloke edilen mal varlıklarının serbest bırakılması yollarını bu heyet ile ele almayı hedefliyor.
Son aylarda Beyaz Saray’da bazı yetkililerin Afganistan’da Taliban’ı resmiyete tanıma ve ayrıca bu grup ile işbirliğini Taliban eylemleri ve siyasetlerinde değişiklik şartına bağlaması nedeniyle görünen o ki mevcut şartlarda Beyaz Saray’ın bu isteklerinin gerçekleşmesi çok uzak bir ihtimaldir.
Üstelik Afganistan’ın çeşitli vilayetlerinde bağımsız kaynakların belirttiğine göre Taliban ülkenin çeşitli kesimleri için bireysel ve sosyal alanlarda yine bazı kısıtlamalar uyguladığı, gelen haberler arasında. Bu yüzden bu konu Taliban yönetiminin uluslararası toplum tarafından resmiyete tanınması konusunun daha fazla şüpheli hale getiriyor.
Amerika heyeti ile görüşmek hedefiyle Doha’ya giden Taliban heyeti, tüm bu sebeplerden dolayı Katarlı yetkililerle yaptığı görüşmelerde, ülkenin önündeki çeşitli siyasi, ekonomik, eğitim ve sağlık sektörlerindeki krizleri kısa vadede aşmak için Katar’ın acil yardımlarını, alarak krizlerin üstesinden gelmeyi umut ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.