Afganistanİran

Taliban geçici hükümetinin dışişleri bakanı, çeşitli konularda İran İslam Cumhuriyeti yetkilileriyle görüşmek üzere Tahran’a gitti

Taliban geçici hükümetinin dışişleri bakanı çeşitli konularda İran İslam Cumhuriyeti yetkilileriyle görüşmek üzere Tahran’a geldi.

El’Alem kanalına göre, grubun dışişleri bakanı Emir Han Mottoqi liderliğindeki Taliban’dan bir heyet Tahran’a gitti.
Heyetin İranlı yetkililerle iki ülke arasındaki işbirliği ve ekonomik konuları görüşmesi planlanıyor.
Taliban Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abdul Qahar Belhi, Cumartesi günü attığı tweette, Emir Han Mottaqi’nin Tahran ziyareti sırasında İran İslam Cumhuriyeti’ndeki siyasi, ekonomik, transit ve Afgan mültecileri görüşeceğini söyledi.
Üst düzey Taliban yetkilisinin Tahran ziyareti, İran’ın defalarca Taliban’dan tanınmak için tüm Afgan grupları ve aşiretlerini kapsayıcı bir hükümet kurmasını istemesiyle gerçekleşti.
İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatibzade de, Taliban hükümetinin oluşumu hakkında şunları söyledi: “Afganistan ve komşu ülkelerde en çok vurgulanan şey, Afganistan’ın etnik ve demografik çeşitliliğini yansıtan kapsayıcı bir hükümetin oluşturulmasıdır.”
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Afganistan’ın gelecekteki yolunun tüm Afgan halkının iradesinin gerçekleşmesi olduğunu belirterek, “İran’ın tüm Afgan halkına yönelik politikası açıktır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (23) içerik yüklenmiştir.