Haberler

Taliban geçici hükümetinin temsilcileri “İslamabad” konferansında

Pakistan, Taliban geçici hükümetini, bugün (Cumartesi) başlayacak ve iki gün sürecek İslamabad’daki İİT dışişleri bakanlarının olağanüstü toplantısına katılmaya davet etti.

İRNA’nın Pakistan kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Pakistan Dışişleri Bakanlığı Cuma günü yayınladığı bildiride, Afganistan’ın olağanüstü toplantısında İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerinin üst düzey delegasyonlarının hazır bulunduğunu duyurdu.
Bildiride, İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerinin yanı sıra BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri, Avrupa Birliği, Japonya, İtalya ve Taliban geçici hükümetinin temsilcilerinin Afganistan zirvesine katılmaya davet edildiği belirtildi.
Bildiride, toplantının 18 Aralık Cumartesi günü İslamabad’da yapılacağı belirtildi.
İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri ve İslam Kalkınma Bankası Başkanı da Afganistan Zirvesi’ne katılmak üzere Pakistan’ın başkenti İslamabad’a gitti.
Pakistan Dışişleri Bakanı daha önce, İran İslam Cumhuriyeti de dahil olmak üzere İslam dünyasının önde gelen ülkelerine, bir sonraki İİT Dışişleri Bakanları toplantısına katılmaya hazır olduklarını bildirdikleri için teşekkür etti.
İslam ülkeleri yetkililerinin Pakistan’a gelmesiyle aynı anda başkent İslamabad’da da sıkı güvenlik önlemleri alındı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.