Haberler

Taliban hükümeti, Afgan kadınlarının eğitiminin devamını başörtüsüne bağlı olmak şartına bağladı

Taliban hükümetinin Yüksek Eğitim Bakanı, Afgan kadınlarının eğitiminin devamını başörtüsüne bağlı olmak şartına bağladı.

Abdul Baqi Haqqani,  dün Taliban’ın yeni eğitim politikasını açıkladı ve Taliban’ın kadınların üniversitelerde okumalarına ve yüksek öğrenim görmelerine izin vereceğini, ancak bunun İslami  örtünme şartına bağlı olduğunu söyledi.

Afganistan Yüksek Öğrenim Bakanı Haqqani, kadınların üniversiteye gidebileceğini ancak erkek hocalardan ders alamayacağını ve onlarla aynı sınıfta bulunmayacağını söyledi.

Bununla birlikte, Taliban hükümeti eğitim politikaları için henüz bir çerçeve oluşturmadı ancak yeni kuralların İslami şeriat yasalarına dayanacağını açıkladı.

Haqqani yaptığı açıklamada, “Afganistan halkı, kadın ve erkek karışık bir ortamda olmadan şeriat kanunları ışığında yüksek öğrenimlerine güvenlik içinde devam edecek” dedi.

Ayrıca, İslami, milli ve tarihi değerlere uygun, makul ve İslami bir müfredat oluşturmak ve diğer yandan diğer ülkelerle rekabet edebilmek için müfredatta da değişiklikler yapılacağını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.