AfganistanDünyaHaberlerOrtadoğu

Taliban hükümetinin dışişleri, savunma ve içişleri bakanlarının belirlenmesi

Rusya’nın RIA Novosti haber ajansının aktardığına göre bir Taliban yetkilisi dün gece yaptığı açıklamada, yeni Afgan hükümetinin yakında kurulacağını söyledi.

RIA Novosti’nin bildirdiğine göre, yeni kurulacak hükümette, Molla Abdul Gani Berader Ahund, dışişleri bakanı, Taliban’ın kurucusunun oğlu Molla Yakub savunma bakanı ve Celaleddin Hakkani’nin oğlu Halife Hakkani içişleri bakanı olarak atandı.

Kaynağa göre; kabinenin oluşumuyla ilgili özel istişareler sona erdi ve sonuçlar yakında açıklanacak.

Üst düzey bir Taliban üyesi daha önce medyaya grubun Afganistan’da yeni bir hükümetin kurulduğunu 3 Eylül’de (12 Eylül Cuma) açıklayacağını söylemişti.

Taliban’ın başkent Kabil’in kontrolünü ele geçirmesinden ve “Muhammed Eşref Gani” hükümetinin düşmesinden sonraki ilk saatlerden itibaren Afganistan’da yeni bir hükümetin nasıl kurulacağı, Afganistan ve diğer ülkelerdeki kamuoyu ve siyasi gruplar arasında her zaman belirsizliklerden biri olmuştur. 

Bazı Taliban yetkilileri, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeden kaçmasının ardından 15 Ağustos’tan bu yana Afganistan’da kapsayıcı bir hükümet kurmaya çalışmaktan söz etmesine rağmen, ayrıntılar açıklanmadı ve hala insanlar ve çeşitli siyasi gruplar tarafından erişilebilir durumda değil.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.