Haberler

Taliban sözcüsü kabil’de basın toplantısı yaptı

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit dün Kabil’de düzenlediği basın toplantısında yabancı işgalcilere karşı direnişin devam etmesinin zaferin sebebi olduğunu belirtti.

El-Cezire kanalının bildirdiğine göre Mücahit dün ilk basın toplantısında Afganistan’ın yıllar süren direnişin ardından işgalcileri bu ülkeden çıkarmayı başardğını söyledi.
Zebihullah Mücahit Taliban’ın Afgansistan’da İslam nizamı kurmak istediğine işaretle, diğer ülkeler ile ilişkilerin öncelikleri olduğunu ifade etti.
Özgürlük ve bağımsızlığın Afganistan halkının meşru hakkı olduğuna işaretle Taliban’ın kimseye karşı kin duymadığını ve iç ve dış düşman istemediğini söyledi.
Mücahit kendilerine karşı duranların tümünün affedildiğini, savaş istemediklerini hatta savaşın bitmesini istediklerini belirtti.
Taliban sözcüsü ayrıca başkent kabil, çevre bölgeleri, elçilikler ve diplomatik temsilcilerinin güvenliğine vurgu yaparak uluslararası toplumdan kimsenin zarar görmeyeceğini ifade etti.
Mücahit sözlerinin devamında Taliban’ın kadınların haklarına şeriat çerçevesinde bağlı olduğunu zira onların Afganistan’ın kalkınmasında etkili rolleri olduğuna inandığını belirtti.
Taliban sözcüsü Afganistan’da bu ülke değerleri veya İslami öğretilerin ihlal edilmesine asla izin vermeyeceğini, ama aynı zamanda medya ve haber çevrelerinin de tarafsız olmaları gerektiğini özel medyanın bağımsız ve özgürce çalışmalarına devam edebileceğini belirterek, Taliban’ın tüm dünyaya Afganistan’ın uyuşturucu maddelerin hiçbir çeşidinin üretim merkezi olmayacağı güvencesi vermek istediğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.