AfganistanKatarTürkiye

Taliban, Türkiye ve Katar anlaşmasını reddetti

Afganistan’da Taliban geçici hükümetinin sözcüsü haber çevrelerinde Türkiye ve Katar’ın Kabil havalimanının yönetilmesi konusundaki anlaşmasını tekzip etti.

İranpress’in bildirdiğine göre, Zebihullah Mücahid, Taliban hükümetinin Katar ile Türkiye’nin Kabil havalimanın işletme konusunda Taliban hükümeti ile anlaştığına dair haberlere tepki olarak, söz konusu ülkeler arasında müzakerelerin halen devam ettiğini fakat şimdiye kadar her hangi bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.
Afganistan havacılık kurumu da geçen Cuma günü yayınladığı bildiride Afganistan’ın 5 uluslararası havaalanına teknik hizmetler konusundaki görüşmelerin halen devam ettiğini fakat şimdiye kadar hiçbir anlaşmaya varılmadığını duyurdu.
AA daha önce diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği haberde Türkiye ve Katar’ın Taliban ile Hamid Karzai uluslararası havalimanı ve ülkedeki diğer 4 uluslararası havaalanı hakkında anlaşmaya vardıklarını belirtti.
Afganistan’ın 27 havaalanı var fakat Kabil, Mezar Şerif, Herat, Kandahar ve Hust havaalanları uluslararası havalimanlarıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.