AfganistanAmerikaAsyaDünyaHaberlerİnsan Haklarıİran

Taliban yetkilileri kadınların ‘dini haklarını koruma’ sözü verdi..

Taliban yetkilileri 8 Mart’ta Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Afgan kadınlarının “dini haklarını korumaya” kararlı olduklarını söyledi.

Afganistan İslam Emirliği (IEA) sözcüsü Zabihullah Mücahid, bir tweet aracılığıyla “İslam Emirliği tüm Afgan kadınlarının Şer’i haklarını korumaya kararlıdır” dedi.

Ülkenin dışişleri bakanlığı da bu günü “kadınlar için hayırlı bir gün” olarak nitelendiren bir bildiri yayınladı.

“Afganistan’da uzayan savaş kadınlar için son derece zararlı oldu. [IEA] Afgan kadınlarının dramını ele almaya ve asil İslam dini ve kabul edilmiş geleneklerimiz ışığında onurlu ve faydalı bir yaşam için olanaklar sağlamaya kararlıdır” denildi.

Geçen Ağustos ayında ABD destekli Afgan hükümetine karşı kazandıkları zaferden bu yana, Taliban, İslam hukuku uyarınca kadın ve kızların haklarına saygı göstereceğine defalarca söz verdi.

Bununla birlikte, insan hakları grupları, ülkedeki önceki Taliban yönetimi sırasında olduğu gibi, kadınların yaygın ayrımcılığa maruz kalabileceği endişelerini dile getirdi.

2000’lerde Taliban’ın dağılmasının ardından, İran İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC), güçlerini artırmak için Taliban’ın daha ılımlı gruplarıyla ilişkiler kurdu.

Bu hizip şu anda, dini azınlıklar ve kadınlar söz konusu olduğunda Birinci dönem Talibanın aşırılıklarını ve ihlallerini tekrarlamama sözü veren ve kadınları hükümet görevlerinde hizmet etmeye teşvik eden İkinci İslam Emirliği’nin liderliğini oluşturuyor .

İran ve Çin ayrıca, Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi de dahil olmak üzere, ortaklığın bir koşulu olarak Taliban’ın bu taahhütlere bağlılığını izlediklerini açıkça belirttiler .

Washington birliklerinin geçen yıl Afganistan’dan kaçmasından bu yana, ülke ABD liderliğindeki ekonomik ablukanın bir sonucu olarak ciddi bir insani kriz yaşıyor.

Bu abluka, Afganistan nüfusunun neredeyse yarısını yiyeceğe yeterli erişimden ve hükümeti temel hizmetlerin sağlanması veya memur maaşlarının ödenmesi gibi temel görevleri yerine getirmek için yeterli gelirden mahrum bıraktı.

Şimdiye kadar sessiz kalan Beyaz Saray Geçen ay , 11 Eylül saldırılarının ailelerini tazmin etmek için şu anda ABD bankalarında tutulan 7 milyar doların üzerindeki Afgan fonlarının yüzde 50’sinin kullanılmasına izin veren bir icra emri yayınladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.