Afganistanpakistan

Taliban’dan Pakistan Başbakanı’nın sözlerine tepki

Taliban yönetimi Dışişleri Bakan Vekili, Pakistan Başbakanı’nın sözlerine gösterdiği tepkide, kimseye Afganistan topraklarını başka ülkelere karşı kullanmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Taliban Yönetimi Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Müttaki, Afganistan topraklarından başka ülkelere karşı tehdidin sözkonusu olmadığına işaretle, Pakistan Başbakanı İmran Han’ın Afganistan’da zayıf bir yönetimin tehditleri ortadan kaldıramayacağını açıklamasıyla kast etmiş olması halinde bunun ayrı bir mesele olduğunu, böyle bir şeyin yaşanmasını temenni etmediklerini vurguladı.

Pakistan Başbakanı pazar günü İslamabat’ta düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD’in Afganistan topraklarını, Pakistan’da terör eylemleri için kullandığına işaretle, Taliban hükümetinin güçlenmemesi halinde, bu sorunun çözmenin üstesinden gelemeyeceğini söylemişti.

İmran Han’ın IŞİD’in Afganistan topraklarını Pakistan”daki eylemleri için kullanmasına dair sözleri, Taliban’ın Afganistan’da iktidara gelmeden önce de her daim İslamabat tarafından gündeme getiriliyordu.

Pakistan yönetimi açısından, Afganistan’daki istikrarsızlık, IŞİD başta olmak üzere çeşitli terör örgütlerinin varlığı ve faaliyeti için zemin sağlamakta. Bu örgüt, Afganistan toprakları üzerinden Pakistan’daki saldırılarını planlayıp, gerçekleştiriyorlar.

Pakistan’dan gelen bu açıklamalara karşın Taliban yönetimi defalarca komşular dahil bölge ülkeleri için güven ortamı oluşturma stratejisi çerçevesinde, Afganistan topraklarının başka ülkelere karşı yıkıcı eylemlerin gerçekleştiği bir alana dönüşmesine izin vermeyeceğini deklare etmiştir.

Pakistan’ın son aylarda Afganistan’da Taliban yönetimini destekleme politikasına göre, İmran Han’ın İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Toplantısında yaptığı açıklamaları, onun Taliban’ın Afganistan’daki icraatını eleştirdiği şekilde görmemek gerek.

Taliban’ın Afganistan’da iktidara geldiği 15 ağustos 2021’den bu yana, Pakistan sözkonusu her gruba en fazla desteği vermiş ve son aylarda defalarca uluslararası camianın mevcut krizlerin aşılması için Afganistan’a yardım yapması ve ABD tarafından bloke edilen paralarının serbest bırakılmasına vurgu yapmıştır.

Taliban’ın iktidara gelmesinden sonra Pakistan, elindeki araçlarla bu grubun konumunu pekiştirmeye ve güçlendirmeye gayret göstermiştir.

Çeşitli ülkelerle istişareleri ve Batılı ülkelerden Taliban yönetimini tanımasına ilişkin peş peşe çağrıları, Pakistan’ın Taliban’ın konumunu güçlendirmek için bulunduğu çabalar arasında yer alıyor.

Pakistan Başbakanı İmran Han’ın IŞİD’in Afganistan topraklarını kullanarak, bu ülkeye darbe vurduğuna dair sözleri, Taliban Dışişleri Bakan Vekili’nin ifade ettiği gibi, Afganistan’da zayıf hükümetin konuşlanmasının yol açabileceği sonuçlar hakkındaki uyarı niteliğindedir.

Başka bir deyişle, İmran Han, Taliban yönetimini IŞİD ile mücadelede aciz kalmakla söylemekten ziyade, uluslararası camiayı, Afganistan’da Taliban yönetiminin tanınması ve bu ülkeye maddi ve manevi desteğin verilmemesi halinde, Afganistan’da zayıf bir hükümetin sınırları aşan tehditlerle mücadele edemeyeceğine dair uyarı vermeye çalıştı.

Bu nedenle, Taliban Dışişleri Bakan Vekili, Pakistan Başbakanı’nın IŞİD’in Afganistan topraklarını kullanarak, Pakistan’da terör saldırıları gerçekleştirmesine yönelik sözlerine tepkisi, yumuşak oldu.

Buna rağmen Pakistan’ın Afganistan’da Taliban yönetimini tam teşekküllü desteklemesine rağmen, İslamabat da Taliban’dan, Pakistan yönelik tehdit oluşturan IŞİD gibi terör örgütlerine karşı etkin mücadele vermesini bekliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.