Afganistan

Taliban’ın Kapsayıcı Hükümet Kurma İddiası

Taliban geçici hükümeti dışişleri bakanlığı kayyımı Afganistan’da kapsayıcı hükümetin kurulmasına dair uluslararası talepleri reddederek ” Taliban hükümeti kapsayıcıdır ve bu hükümette tüm etnik grupları bulunmaktadır. ” açıklamasında bulundu.

Taliban hükümeti dışişleri bakanlığı kayyımı Mevlevi Emirhan Muttaki Pakistan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde şu açıklamada bulundu: ” Uluslararası toplum, Taliban’ı muhalefete de kabineye girmesine müsaade etmeye zorlamak istiyor. Ancak böyle bir şey mümkün değildir. ”

Taliban hükümeti dışişleri bakanlığı kayyımı sözlerine şunları da ekledi: ” Uluslararası toplum siyasi hedeflerinin peşinde koşarken insan hakları ve kapsayıcı hükümetin kurulması meselesine vurgu yapmayı kullanmaktadır. ”

Afganistan’da Taliban hükümeti dışişleri bakanlığı kayyımı Mevlevi Emirhan Muttaki Afganistan’da kapsayıcı hükümetin zaten var olduğunu iddia etse de böyle bir iddia ne Afganistan kamuoyu nezdinde yani ne ülke içinde de ne de ülke dışında uluslararası toplum tarafından kabul görmemiştir.

Taliban grubu, Afganistan’ı ele geçirmesinin ilk günlerinde ülkede kapsayıcı hükümet kuracağını iddia etse de Taliban’ın kabine üyeleri listesi yayımlandıktan sonra listede yer alan neredeyse tüm kişilerin belli bir siyasi görüş ve akıma ve belli bir etnik gruba ait oldukları diğer Afganistanlı etnik gruplar ve kesimlerin bu kabinede kendilerine yer bulamadıkları açıkça görüldü.

Afganistan’da eski cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani’nin ülkeden kaçması ile eski Afganistan hükümetinin devrilmesinin üstünden 4 ay geçmesine rağmen ve Taliban’ın tüm ülkeyi ele geçirmesinden sonra ülkenin kontrolü mutlak bir şekilde Taliban elindedir ve diğer kavimler ve siyasi ve dini kesimlerin hükümette paylarının olmasına ve katılımlarına imkan tanınmamıştır.

15 Ağustos tarihinden itibaren Taliban grubunun iktidara gelmesinden beri, farklı farklı bölgesel ve küresel oturumlar ve konferanslarda özellikle de Afganistan komşu ülkeleri zirvesinde hep bu ülkede kapsayıcı hükümetin kurulmasına vurgu yapılmış ve mevcut hükümet kapsayıcı sayılmamıştır.

Bu doğrultuda, bölgedeki yedi ülkenin ulusal güvenlik sekreterleri ve danışmanları Hindistan’da düzenlenen oturumun son bildirgesinde herkese açık ve kapsayıcı bir hükümetin Afganistan kamuoyunun taleplerine uygun olarak kurulması zaruretine vurgu yaptılar.

Afganistan dışişleri bakanlığı kayyımının Afganistan’da tüm kavimlerin ve kesimlerin varlığına ve katılımına sahip kapsayıcı hükümet ile ilgili sözleri aslında bir yandan uluslararası toplumun kapsayıcı hükümet kurma taleplerine olumsuz bir yanıt sayılır ve bir yandan da Taliban’ın belli bir düşünce üzerinden ülkeyi yönetmeye ve aynı stratejiyi devam ettirmeye dayalı faaliyet yapacağını gösteriyor.

Başka bir ifade ile, Uluslararası toplum, Afganistan’daki mevcut Taliban hükümetini bu ülkedeki tüm fikirlerin tezahürü olarak görmese de, bu grubun üst düzey yetkilileri, mevcut Afganistan hükümetini tüm etnik grupların mevcut olduğu kapsayıcı bir hükümet olarak görüyor.

Mevcut Afgan hükümetinin doğasına ilişkin Taliban ve uluslararası toplumun farklı algıları göz önüne alındığında, bu ülkede Taliban hükümetini tanıma konusundaki mevcut zorluk devam edecek gibi görünüyor.

Taliban hükümeti, uluslararası toplumu, Afganistan’daki yeni hükümeti, resmen kabul etmeye ikna etmeye çalışıyor, ancak mevcut durumda dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, Afganistan’daki Taliban hükümetini resmen tanımayı reddediyor. Taliban’ın tanınması ise bu grubun bireysel ve toplumsal özgürlüklere yaklaşımını değiştirmesinin yanı sıra, tüm etnik grupların hükümete katılımı için bir platform sağlamasına bağlıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.