HaberlerDünyaFilistinOrtadoğu

Terör rejimi İsrail askerlerinin saldırısında en az 200 Filistinli yaralandı

Terör rejimi İsrail askerleri, Batı Şeria’daki siyonist yahudi yerleşim yerlerini protesto eden Filistinlilere saldırdı, saldırıda en az 200 Filistinli yaralandı.

Filistin haber ajansı Wefa’ya göre, Siyonist rejim ordusu, önceki Cuma günleri olduğu gibi bu Cuma da Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde Filistin vatandaşlarının yerleşim karşıtı gösterilerine saldırdı.

İsrail’in Nablus’un güneyindeki Bita kasabasındaki Cebel Sabih’te dün Filistinlilerin düzenlediği bir gösteriye düzenlediği hava saldırısında 146’dan fazla Filistinli yaralandı.

Nablus’taki Kızılay Acil Durum Başkanı Ahmed Cibril’e göre, 9 Filistinli işgalci güçler tarafından vurularak ağır yaralandı, birinin durumunun kritik olduğu bildirildi, diğerleri göz yaşartıcı gazı solumaktan boğulma tehlikesi geçirdi ve de alevlerden yaralandılar.

Batı Şeria’daki Qalqilya’nın doğusundaki Kafar Qodum köyünde İsrail güçleri haftalık yerleşim karşıtı yürüyüşe saldırmasında ise onlarca Filistinli  yaralandı.

Öte yandan işgal güçlerinin kısıtlamaları ve yoğun güvenlik önlemleri altında dün yaklaşık 25 bin kişi Cuma namazını Mescid-i Aksa’da kıldı. 

Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal güçlerinin tedbirlerine ve kısıtlamalarına rağmen yaklaşık 25 bin kişinin Cuma namazını Mescid-i Aksa’da eda ettiğini açıkladı. 

Bildiride, Filistinlilerin sabah erken saatlerden itibaren Kudüs’ün çeşitli bölgelerinden, 1948’de işgal edilen topraklardan ve Batı Şeria’dan Cuma namazı kılmak için gruplar halinde Mescid-i Aksa’ya gelmeye başladıkları ifade edildi. 

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.