Arabistanİşgalci İsrail Rejimi

Terör rejimi İsrail, Suudi Arabistan’da askeri hava üssü kurma çabasında

Bazı Arap haber kaynakları, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman yönetiminin, Suudi Arabistan’da askeri hava üssü kurması için terör rejimi İsrail’e izin verdiğini bildirdiler.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Suudi Arabistan yönetiminin başına geçmesinden sonra, işgal yönetimi İsrail ile ilişkiler hızla gelişiyor. Üst düzey Arap kaynaklar, işgalci İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkilerin gelişimini ve derinliğini doğrulayan yeni bir adımdan bahsetti.

Al-Khaleej Online haber sitesi, Arap kaynaklardan edindiği bilgilere göre; Riyad ile Tel Aviv arasında sürdürülen gizli temaslar ve istişare toplantıları sonucu İsrail’in, S. Arabistan’da askeri hava üssü kurulması için mutabakata varıldığı, bu mutabakatın Suudi Arabistan’a destek veren Arap ülkeleri ile ırkçı rejim İsrail arasında yeni ufuklar açacağı ileri sürüldü.

Arap kaynakları, askeri üs kurulması için İsrail’e tahsis edilen yerin Prens Sultan bin Abdül Aziz Bölgesel Havalimanı’nın yakınında, Tabuk şehrine yaklaşık iki kilometre mesafede olduğunu doğruladı. Tabuk havaalanı, Riyad’ın 1100 km kuzeydoğusunda ve İsrail’in Kızıldeniz’deki Eilat bölgesine yaklaşık 200 km uzaklıkta.

Öte yandan kaynaklar, tepkilerden çekinen Suudi Arabistan yönetiminin, topraklarında işgal devleti İsrail’e üs kurma anlaşmasını açıklamayacağını, kurulacak askeri hava üssünün ABD ile varılan bir anlaşmanın parçası olarak yansıtacağını öne sürüyor.

Bilindiği gibi terör rejimi İsrail’in siyonist çıkarlarını temin edici olduğu bildirilen Yüzyılın Anlaşması’nda da, Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE gibi rejimler, Filistin halkının haklarını tamamen ortadan kaldıracak bu girişimde terör rejimi ile işbirliği yapmaktadırlar.   

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.