HaberlerFilistinOrtadoğu

Terör rejimi İsrail’den koltuğu kaybeden Netanyahu’dan sert açıklamalar

Terör rejimi İsrail’de başbakanlık görevini kaptıran Binyamin Netanyahu’nun hakkındaki yolsuzluk davalarıyla ilgili sürecin hızlanacağı, buna karşılık tutuklanmaktan kurtulmak amacıyla yeni hükümeti devirmek için tüm siyasi tecrübesini ortaya koyacağı ifade ediliyor.

Netanyahu dün Şas Partisi- Yehdot Hetorah ile düzenlediği ortak oturumunda karşı koalisyonu bir araya toplayan şeyin, nefret olduğunu ifade ederek en kısa zamanda Bennett ve Lapid’in tehlikeli ve sahte kabinesini devireceklerini söyledi.

Netanyahu kendi partisini överek, kendilerinin solcu hükümeti devirmek için birleşik olduğunu söyledi.

Eski başbakan pazar günü meclis oturumunda da opozisyon konumunda bulunacaksa, bu konumu gelecek partinin devrilmesi ve kendisinin tekrar iktidara gelmesine kadar sürdüreceklerini belirtti.

Netanyahu ile İsrail rejimi yeni Başbakanı Bennett, Batı Kudüs’teki Başbakanlık Ofisinde bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen devir teslim için tören düzenlenmemesi ve fotoğraf veya görüntü paylaşılmaması dikkati çekti.

Terör rejimi İsrail meclisinde yapılan oylama sonucu, Yamina Partisi lideri Naftali Bennett ve Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid öncülüğündeki koalisyon hükümeti, 120 sandalyeli Mecliste 60 milletvekilinin desteğiyle güvenoyu aldı.

Koalisyondaki partilerin anlaşmasına göre yeni hükümetin ilk başbakanı Yamina lideri Bennett oldu. Bennett, 2 yıl boyunca başbakanlık görevini yürüttükten sonra Ağustos 2023’te koltuğu koalisyon ortağı Gelecek Var Partisi lideri Lapid’e devredecek.

Bu arada İsrail konusunda uzman gazeteci Emced el-Ömeri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Netanyahu’nun başbakanlık koltuğunu kaybetmesinin İsrail siyaset sahnesinde yeni yansımaları olacağını söyledi.

Netanyahu’nun suçlandığı yolsuzluk davalarında yargılanmasının önünün açıldığını belirten Ömeri, “Netanyahu son yıllarda koltuğunu, yargılanmasını önlemek için kullandı.” dedi. Netanyahu’nun siyasi hayatına devam edeceği ve en kısa sürede Bennett-Lapid koalisyonunu düşürerek yeniden yönetime geleceği yönündeki açıklamalarını değerlendiren Ömeri, hakkında açılan davalardan yargılanmaya başlayacağı için Netanyahu’nun siyasi geleceğinin artık tehlikeye girdiğini söyledi.

İsrail alanında uzman Adil Şedid ise Netanyahu’nun itham edildiği yolsuzluk davaları nedeniyle tutuklanmamak için elinden geleni yapacağını belirtti.

Farklı görüşlere sahip 8 partiden oluşan yeni hükümeti “oldukça kırılgan” olarak nitelendiren Şedid, “Aşırı sağ ve aşırı sol grupları birleştiren hükümet üyelerini bir araya getiren tek ortak payda Netanyahu karşıtlığı. Eğer Netanyahu, mevcut hükümeti devirebilir ve erken seçimlere gidilirse bir hükümet kurabilir. Ancak tüm seçenekler mümkün.” değerlendirmesinde bulundu./

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.