İranAsya

‘Terörle mücadele’ İran-Tacikistan işbirliği için bir önceliktir

İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı ve Tacikistan Savunma Bakanı, iki ülke arasında terörle mücadele, sınır güvenliğinin sağlanması, ortak tatbikatlar yapılması ve askeri teçhizatın geliştirilmesi gereğini vurguladı.

İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bageri, Tacikistan ile ortak savunma ve askeri işbirliğini teşvik etmek ve genişletmek için üst düzey askeri bir heyetle dün Tacikistan’a gitti.

İRNA’ya göre, İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bageri, Tacikistan Savunma Bakanı General Şir Ali Mirza tarafından resmi olarak karşılandıktan sonra görkemli bir askeri törene katıldı. Sonra iki taraf arasında yapılan görüşmede, Orta Asya Bölgesi’nde İkili İşbirliğini ve Terörle Mücadeleyi Geliştirme ve Genişletme Yollarının İncelendiği Afganistan merkezli bölgesel işbirliği ele alındı.

İran ve Tacikistan silahlı kuvvetlerinin sınırlarda güvenliği sağlamanın yanı sıra birbirleriyle etkileşime girmesi ve görüş alışverişinde bulunması gerektiğini vurgulayan General Bageri, bölgesel ve ikili işbirliğinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesinin yanı sıra eğitim ve askeri işbirliği alışverişinin sağlanması gerektiğini ve terörle mücadele konusunda iki ülkenin silahlı kuvvetleri için bir öncelik olması gerektiğini söyledi.

Tacikistan Savunma Bakanı General Şir Ali Mirza da, İran Silahlı Kuvvetleri’nin iki ülkenin yardım ve işbirliğiyle terör, organize suç ve narkotikle mücadele planlarını da memnuniyetle karşılayarak, ortak tatbikatlar düzenlemenin ve askeri teçhizat geliştirmenin toplantının öncelikleri arasında olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.