HaberlerKuzey Amerika

Ticaret gerilimi dünyanın en zenginlerine 117 milyar dolar kaybettirdi

Ticaret gerilimi dünyanın en zenginlerine 117 milyar dolar kaybettirdi. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları dünyadaki en zengin 500 insanın bir günde 117 milyar dolar kaybetmesine neden oldu.

Pazartesi günü Çin Yuanı dolar karşısında son 11 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ile ABD piyasaları 2019 yılında tek bir gün içinde en büyük kaybını yaşadı. Dünyanın en zengin 500 kişisi ABD hisse senetlerindeki düşüş ile bir günde 117 milyar dolar kaybetti.

Yaşanan ticaret gerilimi ile Amazon hisseleri yüzde 3.2 düştü ve Jeff Bezos servetinin 3.4 milyar dolarını bir günde kaybetti. Böylece Bezos’un serveti 110 milyar dolara geriledi ancak bu düşüşe rağmen dünyanın en zengin insanı olmaya devam etti.

Bezos’u Mark Zuckerberg takip etti. Facebook’un kurucusu servetinden 2.8 milyar dolar, Bill Gates ise 2 milyar dolar kaybetti.

Amerika ve Çin arasında ticaret savaşı devam ederken tansiyon iyiden iyiye yükseliyor. Son hamle Pekin Yönetimi’nden tarım alanında geldi.

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Çin hükümeti geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘ek vergi’ kararının ardından kamu alıcılarına ABD tarım ürünleri alımını ertelemelerini söyledi.

Konuya ilişkin bilgi veren kaynaklar, Çin’in devlet tarafından yönetilen tarım şirketlerinin bekleyerek ticaret görüşmelerinin gidişatını izleyeceği ve Amerikan tarım ürünleri alımını durdurdukları belirtildi./

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.