Kuzey Amerika

Trump kampanyasını soruşturan Mueller: Başkanlığı sonrasında da yargılanabilir

ABD’de 2016 başkanlık seçimlerini etkilemek için Rusya’nın girişimlerini ve Donald Trump kampanyasını yöneten kişilerin Moskova ile işbirliği yapıp yapmadığını soruşturan eski özel görevli savcı Robert Mueller, hazırladığı rapora ilişkin soruları cevaplamak üzere Washington’da meclis komisyonu ve istihbarat yetkililerinin karşısına çıktı.

Trump’ın ve kampanyasının Rusya ile işbirliği içinde olduğuna yönelik yeterli ve tatmin edici delil olmadığını belirten rapor, adaleti engellemeye yönelik suçlamalar konusunda ise Trump’ı aynı derecede aklamıyor. Buna ilişkin sorulan sorulara Muller’ın verdiği bazı cevaplar yeniden dikkatleri ‘Trump’ın yargılanma ihtimali’ne çekti.

Muller kendisine sorulan “Halen görevde olan başkanın aleyhinde dava açılamaz ancak başkanlık süreci bittiğinde kendisine dava açabilirsiniz bu doğru mu?” şeklindeki soruya “Evet, doğru” diyerek cevap vermesi ABD’de gündemin ön sıralarına yükseldi.

ABD anayasasına göre ‘adaletin tecelli etmesine engel olmak’ başkan için azil sürecini başlatabilecek suçlardan biri ve azledildiği takdirde de mahkemeye çıkıp yargılanması mümkün. Muller, Trump’ın defalarca kendisi ve kampanyası hakkında devam eden soruşturmayı engellemeye ve etkilemeye çalıştığına dair girişimler oluştuğunu belirtti ve “Bir yıl boyunca talep etmemize rağmen Sayın Trump sorularımızı cevaplamayı reddetti ve görüşmek için çağırdığımız kişilere de bize yardımcı olmamaları için telkinlerde bulunduğunu gördük.” dedi.

Ancak Mueller aynı zamanda konuşması boyunca birkaç defa altını çizerek ‘adalete engel olma’ suçunun işlenip işlenmediğine kendisi ve ekibinin karar vermesinin söz konusu olmadığına ve buna sadece raporu inceleyen Kongre’nin karar verebileceğine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 09 Ağustos 2020 (35) içerik yüklenmiştir.