Kuzey Amerikaİran

Tuğgeneral Hatemi: ” Ülkenin Savunma İhtiyaçlarının Yüzde 90’ı Ülke İçinde Üretiliyor”

İran İslam Cumhuriyeti savunma bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi Amerika’nın yıllarca uyguladığı yaptırımlar ve baskının İran’ın savunma alanındaki gelişimine yol açtığına işaretle şöyle dedi: ” İran İslam Cumhuriyeti bugün savunma alanındaki ihtiyaçlarının yüzde 90’nı ülke içinde üretmekte ve karşılamaktadır. ”

Tuğgeneral Emir Hatemi Pazar akşamı ” Günün Manşeti ” başlıklı televizyon programında İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silah yaptırımlarının otomatikman kalkmasına işaretle sözlerine şunları da ekledi: ” Bu kadar güçlü olmak Amerikalılar için düşünülemez bir gerçektir. Onlar şimdiye kadar Amerika desteği olmadan ülkelerin yaşayamayacağı yalanını söylemişlerdir. ”

Tuğgeneral Hatemi İran’a yönelik silah yaptırımlarının kalkmasının daha çok İran düşmanları açısından önem taşıdığını söyleyerek şu hatırlatmada da bulundu: ” Düşmanlar, özellikle de Amerika son bir yılda , bu kısıtlamaların kalkmaması veya yeni kısıtlamaların da hayata geçirilmesi için elinden geleni yaptı öyle ki tüm imajını ve itibarını bu iş için harcadı. Ancak onların itibarı ve prestiji yok oldu ve Amerika öyle bir şey yaşadı ki Güvenlik Konseyi’nde hiçbir ülke o duruma düşmemişti. ”

Emir Hatemi Amerika dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun hiçbir ülkenin İran İslam Cumhuriyeti ile silah anlaşmaları yapmaya hakkı olmadığına dair açıklamaları hakkında da şöyle dedi: ” Kimi ülkeler ile müzakereler başlatılmıştır. Hem satış hem de kimi ihtiyaçların giderilmesi için alışveriş zemini tamamen hazırlanmıştır. ”

İran İslam Cumhuriyeti savunma bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi Amerika’nın peş peşe aldığı yenilgilerin Güvenlik Konseyinde aldığı yenilgiler ile tamamlandığına değinerek sözlerine şunları da ekledi: ” Amerikalılar son yıllarda birçok yenilgi aldılar. Özellikle de mevcut hükümetleri, Amerika yöneticilerine yönelik küresel bir güvensizlik yarattı ve Güvenlik Konseyinde de inanılmaz bir fiyaskoya imza attı. “

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2020 (10) içerik yüklenmiştir.