Irakİran

Tümgeneral Bakıri: İran ve Irak İslam dünyası ve batı Asya’nın iki önemli ülkesidir

İran Genelkurmay Başkanı, İran ve Irak arasında ikili ilişkilerin daha da gelişmesine vurgu yaparak, ” Her iki ülkenin İslam dünyasında ve batı Asya bölgesinde önemli iki aktör olduğunu” söyledi.

 İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri,  dün Iraklı üst düzey askeri heyet ile görüşmesinde, ” Irak’ın güvenlik, refah, yücelik ve gelişmesini,  İran’ın güvenlik ve gelişmesi olarak bildiklerini ve var güçleri ile onların yanında olduklarını”  dedi.
 Iran Genelkurmay Başkanı ayrıca karşılıklı anlaşmaların ciddiyetle takip edilmesi gerektiğine değinerek,  iki ülke silahlı güçleri arasında stratejik, operasyon, teknik ve sanayi ilişkilerin gelişmesi zaruretini  belirti.
 Tuğgeneral Bakıri ayrıca bölge ülkelerinin yabancı aktörlerin varlığından kaynaklanan tehditlerle mücadele için işbirliğinin altını çizdi.
 Yapılan görüşmede Irak ordusu Kara Kuvvetleri Hava Gücü komutanı Hamid Atiye Huveyn de  İran İslam Cumhuriyeti’nin misafirperverliğine teşekkür ederek İran ve Irak arasındaki ikili ilişkilerin daha da gelişmesine vurgu yaptı.
 Iraklı yetkili ikili ilişkilerinin gelişmekte olduğuna değinerek, ” biz IŞİD  ile mücadele döneminde çok zor tecrübeleri geride bıraktık ve Bağdat düşme sınırına kadar yaklaştı,  tüm dostlar ve müttefiklerimizin geri çekildiği bir dönemde,  İranlı kardeşlerimizden başka kimseyi meydanda görmedik” dedi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 09 Ağustos 2020 (35) içerik yüklenmiştir.