İranUmman

Tümgeneral Bakıri: Umman ile ilişkilerin her alanda gelişmesi, İran’ın değişmez politikasıdır

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Tahran’da bulunan Umman Silahlı Kuvvetleri Karargahı Operasyon ve Planlama Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Abdul Aziz bin Abdullah Al-Manzari ile görüştü.
Askeri ve uluslararası ilişkileri ve işbirliğini geliştirmek amacıyla yapılan bu görüşmenin konuları arasında eğitim ve askeri ilişkilerin geliştirilmesi, terörizmle mücadele ve dış müdahale olmaksızın bölgede güvenliğin sağlanmasına yer verildi.

Görüşmede Tümgeneral Bakıri, Umman’ın bölgede arabuluculuk bağlamında ifa ettiği uygun rolüne işaretle, deniz güvenliği, Umman Denizi, Hürmüz Boğazı, Arap Denizi güvenliği, ayrıca Yemen meselesi ve diğer bölgesel konular hakkında İran ile Umman arasında iyi koordinasyonun olduğunu belirtti.

Genelkurmay Başkanı sözlerinin devamında İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgede gerilimi giderme politikasına vurgu yaparak, bölgesel konularda, İran’ın BAE ve Suudi Arabistan yetkilileri ile görüşmeler yaptığını ve yanlış anlaşılmaların kısmen giderildiğini, İran’ın Katar ve Kuveyt ile de iyi ilişkileri olduğunu kaydetti.

Komutan Bakıri ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti’nin komşularıyla ilişkilerini geliştirmek ve yanlış anlaşılmaları gidermek için tam hazır olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.