Kuzey Amerika

Twitter, Trump’ın seçim kampanyası hesabını geçici olarak kapattı

Twitter ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasının hesabını kapattı, ancak Cumhuriyetçi temsilcilerin itirazı üzerine saatler sonra Twitter bu kısıtlamasını iptal etti.
ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasına ait twitter hesabı dün Demokrat aday Jeo Biden’in oğlu hakkında bir video yayınladı.

Videoda, New York gazetesinin Biden’in oğlunun bir Ukraynalı firma ile ticaret işbirliğinin detaylarına yer verildi.
Twitter bu videonun kendi kurallarına aykırı olduğu için Trump’ın seçim kampanyasının hesabını kapattı. Ancak Amerikalı Cumhuriyetçi temsilcilerinden gelen itirazlar üzerine daha sonra bu kararından vazgeçti.

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti’nin seçim kampanyası hesabını geçici askıya alan Twitter’ı eleştirdi.

Trump, Demokrat rakibi Joe Biden’ın oğlunun e-postalarıyla ilgili haberin yayılmasını sınırlandıran Twitter ve Facebook için “Onlar Demokrat Partinin ve radikal sol hareketin üçüncü kolu gibi çalışıyor.” dedi.

ABD Başkanı, konuyla ilgili Twitter aleyhine dava açabileceğini söyledi.

Fox Business kanalına telefonla bağlanan Trump, Joe Biden’ın oğlunun yönetim kurulunda olduğu Burisma isimli Ukraynalı enerji şirketi ve Çin ile bağlarına ilişkin iddialarını yineledi.

Trump, Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın ordudan atıldığını ve işsiz kaldığını belirterek “Joe Biden yolsuzluğa batmış bir siyasetçi. Babası ABD Başkan Yardımcısı olduktan sonra Hunter milyonlarca dolar kazanmaya başladı. Babası da ona yardımcı oldu.” ifadelerini kullandı.

Demokrat rakibinin de kendisi gibi araştırılması gerektiğini vurgulayan Trump, “Biden da benim gibi (Rusya soruşturmasına bakan Özel Savcı Robert) Mueller’in yaptığı bir soruşturmadan geçerse, onun hakkında 24 saatte birçok şey bulurlar. Benim hakkımda hiçbir şey bulamamışlardı.” değerlendirmesini yaptı.

Facebook Sözcüsü Andy Stone, yaptığı açıklamada, söz konusu haberin “doğru bilgi içerme” standartlarına uygunluğunu incelediklerini, bunu yaparken de haberin yayılmasını azalttıklarını belirtti.

Twitter ise söz konusu haberle ilgili bağlantıların ya da görsellerin paylaşılmasını engellediğini duyurarak, bu haberin şirketin “hacklenme yoluyla elde edilmiş belgelerin paylaşılmaması” ilkesine aykırı olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 27 Ekim 2020 (45) içerik yüklenmiştir.