Dünya

UAEA Genel Müdürü’nden İran’a yeni suçlama

İran’ın UAEA ile geniş şekilde işbirliği yapmasına rağmen UAEA Başkanı Grossi bir kez daha Batılı ülkelerin baskısı altında İran’a yönelik yeni bir suçlamada bulundu.

Viyana’daki UAEA Yönetim Kurulu toplantısında konuşan UAEA Başkanı Rafel Grossi, İran konusunda açıklamalarda bulundu.
Grossi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2231 sayılı kararı doğrultusunda Ajansın, İran’ın nükleer faaliyetlerine ilişkin yürüttüğü doğrulama ve gözlem çalışmalarının yer aldığı rapordan bilgi paylaştı.

İran ve Ajans arasında geçen ağustosta varılan anlaşmayı hatırlatan Grossi, İran’ın daha önce giriş izni vermediği ancak anlaşma sonrası bu sorunun çözülmesiyle müfettişlerin söz konusu iki noktada incelemelerde bulunduğunu kaydetti.

Grossi, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmanın yanı sıra güvence denetimi anlaşması ve ek protokol kapsamında UAEA’nın, İran’da kayıt dışı nükleer malzeme ve faaliyetlerin bulunup bulunmadığına ilişkin çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Ajansın daha önce de İran’dan antropojenik uranyum parçacıklarına ilişkin tatmin edici açıklama talebinde bulunduğunu hatırlatan Grossi, şunları söyledi:

“İran’da Ajansa bildirilmeyen bir yerde izotopik olarak değiştirilmiş parçacıklar da dahil olmak üzere antropojenik kökenli birden fazla uranyum parçacığının varlığı, bu ülke tarafından tam olarak ve derhal açıklanmalıdır. Bu İran’da uygulanan güvence denetimine yönelik beyanların doğruluğu ve tamlığı hakkında oluşabilecek endişelerin giderilmesi için gereklidir.”
Dün UAEA de yeni raporunda, İran’ın Natanz Tesisleri’ndeki gelişmiş IR-2m santrifüjlerine uranyum enjekte edilmeye başladığını bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Kasım 2020 (38) içerik yüklenmiştir.