İranİşgalci İsrail Rejimi

UAEA: İran ile 3 aylık anlaşmayı uzatmak için müzakere halindeyiz

Bu arada İran İslami Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komiseyoni Sözcüsü Abulfazl Amui yaptığı açıklamada, İran’ın UAEA’ya verdiği 3 aylık mühletin 22 mayısta sona ereceğine işaretle, şimdiye kadar müzakerelerde İran’ın talebinin karşılanmadığından karşı tarafa yeniden bir fırsat vermemek gerektiğini söyledi.

Amui ayrıca Viyana’daki nükleer anlaşma görüşmelerinin 4. turunun düzenlendiğine işaretle, İran İslam Cumhuriyeti açısından müzakerelerde esas meselenin nükleer anlaşma ile ilgili ve anlaşma sonrasında yapılan tüm yaptırımların iptal edilmesi ve bunun doğruluğunun titizlikle denetlenmesi olduğunu, yaptırımların kağıt üzerinde değil pratik anlamda iptal edilmesi ve ülkenin ekonomik münasebetlerinin normalle dönmesi gerektiğini kaydetti.

UAEA Genel Müdürü Rafael Grossi’nin İran’a ziyaret düzenleyeceğine dair gündemde yer alan bazı iddialar hakkında ise Amui, Grossi’nin İran’a gelebileceğini, ancak taleplerinin karşı tarafın İran’a yönelik yaptırımların iptali için etkin adım atması olması gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.