Dünyaİran

UAEA’ın İran’ın İstenilen Mekanlarına Erişim İzni Verildiğini Bildirmesi

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın son raporunda, bu örgütün müfettişlerinin İran’daki istenilen mekanlara erişimin sağlandığı doğrulandı.

IRNA’ya göre; Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın son raporunda, UAEA denetçilerinin İran’daki istenilen alanlar ve sahalara ek erişimin sağlandığını doğruladı ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının Koruma Önlemleri çerçevesinde İran’ın nükleer faaliyetlerini denetlemeye devam edeceğini bildirdi.

40 paragrafta hazırlanan rapor, İran’ın nükleer faaliyetlerinin incelenmesi ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu müfettişleriyle işbirliği gerçeğini doğruladı.

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile kapsamlı işbirliğine rağmen, geçen Çarşamba günü UAEA Genel Müdürü Rafael Grossi Batı’nın baskısı altında kalarak, İran’ın, nükleer faaliyetleri hakkında daha fazla şeffaflık göstermesi gerektiği çağrısında bulundu.

Grossi’nin sözleri, İran İslam Cumhuriyeti ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın Rafael Grossi’nin Ağustos ayı sonunda iki günlük Tahran ziyaretinin sonunda ortak bir bildiri yayınlamasının ardından gerçekleştirildi. Bu ortak bildiride şu ifadelere yer verilmişti:” İran, gönüllü olarak UAEK tarafından belirlenen iki mekana erişim izni verdi ve sonuç olarak sorunları çözmek için Ajansın doğrulama ve gerçekleri araştırma sürecini kolaylaştırdı. “

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ocak 2021 (10) içerik yüklenmiştir.