BelarusAsyaDünyaİranOrtadoğuSuriye

Ukrayna kriziyle bağlantılı olarak Amerika ve Rusyanın, Fırat’ın doğusunda sahte güç gösterisi…

Ukrayna krizi üzerine Batı ve Rusya arasındaki gerilimin yoğunlaşmasıyla aynı zamana denk gelen bu çatışmanın özellikle, çatışmanın tüm taraflarının tek bir coğrafi alanda birleştiği Suriye topraklarına doğru kaydırılmaya çalışıldığı gözlendi.

Dünya – Suriye

Amiral Nikolai Evminov,Rusya, Akdeniz’de 140’tan fazla deniz birliği, 60 uçak, 1000 askeri araç ve 10 bin askerin katılımıyla başlattığı geniş çaplı askeri manevralarla kaslarını esnetiyor” dedi.

Bu manevralar Ukrayna çatışma bölgelerinden çok uzakta gerçekleştiriliyor olsa da, Kremlin, “Kinzal” hipersonik ile donatılmış füzeler ve fırlatıcılar stratejik Tu – 22 ve MiG-31K savaşçılarını getirmenin yanı sıra, bu manevraların bazılarına katılması için Savunma Bakanı’nı şahsen göndererek onlara kasıtlı olarak geniş bir ivme kazandırdı.

Ve üstelik orada durmadı, Ve üstelik orada durmadı, iki gün önce görünüşe göre manevralarını doğu Suriye’deki Amerikan kuvvetleriyle temas hatlarına aktardı .

Bu manevralar, Deyrizor’un kuzeydoğusundaki El-Hüseyniye köyünden başlayarak, Türkiye’de ileri üs görevi gören El-Cezire Tabiya ve El-Cedid köylerine kadar yedi köye yayıldı.

Rus uçakları Suriye’nin doğusunda Uluslararası Koalisyon ve SDG’nin kontrol ettiği bölgelerin hava sahasına girdi.

Amerikan tatbikatları ve takviyeleri

Öte yandan ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon güçleri, SDG milisleri ile birlikte Cuma sabahı Deyrizor’un kuzeybatısındaki “Ebu Khashab” çölü yakınlarında başlayan askeri tatbikatlar gerçekleştirdi.

SDG unsurlarının topçu, havan ve tanksavar güdümlü füzelerin kullanımına yönelik eğitimlerinin nezaret edildiği ve uluslararası koalisyona ait savaş uçakları ve helikopterlerinin de eşlik ettiği bu tatbikatlara zırhlı araçlar ve ABD kuvvetleri katıldı.

Uluslararası koalisyon, Sanayi Şehri ve Kharafi Yolu yakınında savaş uçakları tarafından birkaç hava saldırısının uygulanmasıyla bağlantılı olarak Konico gaz santrali üssünde de benzer canlı mühimmat tatbikatları gerçekleştirdi.

Bu arada, Operasyon Inherent Resolve tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre koalisyon, kuzeydoğu Suriye’de konuşlandırılan kuvvetlerine ek yetenekler olarak Bradley savaş zırhlı araçlarının sevk edildiğini duyurdu.

potansiyel savaş alanı

Askeri uzmanlar, bu manevraların ve tatbikatların doğrudan Ukrayna’da olanlarla ilgili olduğunu söyledi, çünkü Rusya’nın şu anda batı Suriye’de yürüttüğü şey, deniz kuvvetlerinin savaşa hazır olma durumunu şu an için tam olarak yükseltmenin bir parçası.

Konumu itibariyle jeopolitik bir boyuta sahip olan ve Rusya’ya Akdeniz’de bir pencere oluşturan Suriye kıyılarında, Rus manevralarının ABD ve NATO’ya mesajlar taşıdığını, bu nedenle Moskova’nın bu manevraların sesini duyurmasını istediğini sözlerine ekledi.

Askeri uzmanlar, tüm tarafların pragmatik etkileşimleri nedeniyle bu krizin Suriye dosyasındaki yansımalarının kaçınılmaz olduğuna ve diplomatik çözümler başarısız olursa ve Moskova’nın Ukrayna topraklarını işgal etmesi durumunda çatışmanın Suriye’ye uzanacağını düşünüyor.

Sham time..

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.