AsyaAvrupa

Ukrayna’da başkanlık yarışını kazanan Zelensky’den Rusya açıklaması

​Ukrayna’da Devlet Başkanlığı seçimleri sandık çıkış anketlerine göre Vladimir Zelenskiy, mevcut devlet başkanı Petro Poroşenko’yu yüzde 73,2 oy ile geride bıraktı.

Ukrayna’da dün yapılan ikinci tur başkanlık seçimlerinde komedyen aday Vladimir Zelenskiy, mevcut Devlet Başkanı Petro Poroşenko karşısında yüzde 73,2 oy ile önde.

Ulusal sandık çıkış anketine göre, devlet başkanlığı için yapılan 2. tur oylamada Zelenskiy yüzde 73,2 oy alarak liderliğe otururken, Poroşenko ise aldığı yüzde 25,3 oy oranı ile ikinci oldu.

31 Mart’ta 39 adayın katıldığı ilk tur seçimde Halkın Hizmetkarı partisinin adayı komedyen Vladimir Zelenskiy 30,24 oy oranıyla birinci sırada yer almış, Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise yüzde 15,95 oy oranıyla ikinci olmuştu. Seçime katılan adaylardan hiçbirinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeniyle seçimler ikinci tura kalmıştı.

Poroşenko yenilgisini kabul ederek, önümüzdeki ay görevi bırakacağını açıkladı.

Bu arada Zelenskiy, ülkesinde barış ve güvenliği Rusya’nın katılımı ve işbirliğiyle temin edeceğini söyledi. Zelenskiy, eski Sovyetler Birliği’nden ayrılan ülkelerinden halkından artık yeni liderleri iktidara taşımalarını  istedi.

Rusya dışişleri bakanlığı da, Ukrayna’daki seçim sonuçlarına tepkide, Ukrayna halkının iç ve dış meselelerdeki tutumunun değişmesini istediğini gösterdiğini bildirdi. 

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (8) içerik yüklenmiştir.