Asya

Ukrayna’dan, bazı Rus şirketlere yaptırım kararı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin Rusya Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İşbirliği Ajansı’na (Rossotrudniçestvo), Volga-Dnepr ve diğer bazı Rus şirketlere yönelik yaptırım uygulama kararını yürürlüğe koydu.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi internet sitesinde yer alan açıklamada, Zelenskiy’nin Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin Rossotrudniçestvo ajansı, Volga-Dnepr ve diğer bazı Rus şirketlere yönelik yaptırım uygulama kararını yürürlüğe koyan kararnameyi imzaladığı belirtildi.

Ukrayna’nın yaptırım listesinde Rusya’dan Rossotrudniçestvo dahil toplam 11 tüzel kişi yer alıyor.

Rossotrudniçestvo Başkanı Yevgeniy Primakov, Sputnik’e demecinde kendilerine Ukraynalı yetkililerden konuya ilişkin herhangi bir resmi bildirinin henüz ulaşmadığını açıkladı.

Yaptırımlar varlıkların dondurulması, ticari işlemlerinin sınırlandırılması, Ukrayna topraklarından kaynak transitinin, uçuşların ve ulaşımın tamamen durdurulması, ülkeden sermaye çıkışının önlenmesi, çeşitli uluslararası işbirliğinin sona erdirilmesi ve buna benzer diğer kısıtlamaları öngörüyor.

Bu arada Rusya Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, Ukrayna’ya ait İHA’nın Donbass’ta bir çocuğun ölümüne yol açmasının ardından bu ülkenin Avrupa Konseyi’nden ihracının gündeme alınması çağrısında bulundu.

Ukrayna ordusuna ait el yapımı patlayıcı ile donatılmış insansız hava aracının (İHA) saldırısı sonucunda Donbass’ta beş yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybetmesi üzerine Volodin, Telegram kanalından bulunduğu paylaşımda Ukrayna’nın Avrupa Konseyi’nden ihracının gündeme alınması çağrısında bulundu.

Volodin, “Bugün bir trajedi yaşandı. Fakat Avrupa medyası bu konuda herhangi bir şey yazmıyor. Avrupa Parlamentosu ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan herhangi bir açıklama yok. Avrupa devletlerinin dışişleri bakanları konuşmuyor. Diplomatların sınır dışı edilmesine ilişkin kararlar alınmıyor. Kendi halkıyla savaşa askeri İHA gönderen ülkenin devlet başkanı gözden düşmüyor” ifadelerini paylaştı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.