Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Ulusal Girişim Hareketi, milletvekili seçimi için aday listesi kaydını yaptı

Filistin Ulusal Girişim Hareketi, 15 yıl gibi uzun bir aradan sonra 22 Mayıs’ta yapılacak milletvekili seçimlerine katılabilmek için oluşturması gerektiği aday listesini Merkez Seçim Kurulu’na teslim ettiğini duyurdu.

Hareket tarafından konu hakkında yapılan açıklamada, aday listesinin ilgili resmi makamlara teslim edildiği ve listenin üçte ikisinden fazlasının gençlerden oluştuğu belirtilirken, listedeki kadın aday oranının ise yüzde 32 olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, Ulusal Girişim Hareketi tüzüğünün, tüm Filistinlileri, kapsamlı değişim, insanlar arasındaki her türlü ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadele, adalete saygı ve kanunların adaletle uygulanmasına davet ettiğine yer verildi.

Ayrıca Ulusal Girişim, ulusal parti programlarının, işgal rejimine ve Siyonist yöneticilerine karşı direniş göstermenin yanı sıra Filistinliler arasındaki ihtilafları ortadan kaldırmayı esas aldığını vurguladı.

Filistin Ulusal Girişim Hareketi, 2002 yılında abluka altındaki Gazze Şeridi’nden Haydar Abduşşafi ve işgal altındaki Batı Şeria’dan Mustafa el-Berğusi başta olmak üzere Filistin’in önemli şahsiyetleri tarafından kurulan siyasi ve sosyal bir harekettir.

Diğer taraftan Filistin kaynaklarında yer alan bilgilere göre, Fetih Hareketi Merkez Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Cibril er-Recub, Hamas ile ortak liste oluşturma konusunun masada olmadığını belirterek, Fetih Merkez Komitesi’nin kararının geniş bir ulusal cephe kurmak olduğunu kaydetmişti.

Buna benzer bir açıklama da Fetih’in Seferberlik ve Örgütlenme Komitesi Basın Ofisi Başkanı Munir el-Cağub’dan geldi. Açıklamasında el-Cağub, hareketin Merkez Komitesi’nin, yaklaşık 15 yıl aradan sonra yapılacak milletvekilliği seçimi için tüm Filistinli grupların temsil edildiği ulusal bir koalisyon listesinin oluşturulmasını onayladığını bildirmişti

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 15 Ocak tarihinde 15 yıl aradan sonra İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında seçim yapılmasını öngören kararnameyi imzalamıştı. Kararnamede, 22 Mayıs’ta milletvekili, 31 Temmuz’da devlet başkanlığı ve 31 Ağustos’ta da Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılması öngörülmüştü.

Filistin Anayasası, her 4 yılda bir genel seçimlerin yapılmasını öngörürken İsrail işgali ve ablukası altındaki ülkede 2006’dan bu yana devam eden parçalanmışlık nedeniyle yıllardır genel seçime gidilemedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.