Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Uluslararası Af Örgütünün İsrail’in Savaş Cinayetlerine Vurgusu

Uluslararası Af Örgütü Siyonist Rejim İsrail’in Filistinlileri zorla göçe zorlama projelerinin savaş cinayeti olduğunu belirtti. Bu örgütün belirttiğine göre Tel Aviv’in Doğu Kudüs’teki Batn-el Hava mahallesi ve Silvan köyünü zorla boşaltma operasyonları ve projeleri, Siyonist İsrail’in Filistinlileri göç ettirme doğrultusundaki bir başka örneğidir.

Uluslararası Af Örgütü Doğu Kudüs’teki Şeyh Cerrah mahallesinde evlerin zorla boşaltılması operasyonuna itirazların ardından bu tür eylemleri de ayrı bir dosya halinde mahkemelere sunmak istediğini belirtirken, korsan İsrail’in şiddetin dozunu arttırdığını ve Filistinlilerin insan haklarına organize ihlalleri başlattığını vurguladı.

Uluslararası Af Örgütü, işgal altındaki Kudüs’teki Siyonist rejimin insanlık dışı ve yasadışı eylemlerini, özellikle de Filistinlilerin mahallelerinden zorla çıkarılma sürecinin devam etmesini eleştirip bu süreci savaş suçları kapsamında değerlendirerek Siyonist rejimin suçlu niteliğini yeniden doğruladı. Bu girişim uluslararası toplumu, özellikle ve Uluslararası Ceza Mahkemesi dahil uluslararası hukuk kurumlarının Tel Aviv’i sorgulaması ve konuyla ilgili bu mahkemede davanın açılması konusunda uyarı mahiyettedir.

Gerçekte, Siyonist rejimin Filistinlileri evlerinden kovarak ve yerine Siyonist Yahudileri yerleştirerek, Kudüs’ün Yahudileştirilmesi politikasını sürdürme ısrarı, başta 242 sayılı karar olmak üzere, Güvenlik Konseyi kararları dahil uluslararası kuralların ihlalidir. Bu kararlarda açık bir dille Siyonistlerin Doğu Kudüs dahil 1967 sınırlarından çıkması istenmektedir.

Siyonist Rejim İsrail’in bu eylemi, İşgal Altındaki Topraklarla ilgili 1949 tarihli Dördüncü Cenevre Sözleşmesi ile de tamamen çelişki içindedir. Sözleşmenin 49’uncu maddesi, bir işgalci (Devletin), korunan kişileri zorla sınır dışı edemeyeceğini veya sivil nüfusunun bir kısmını İşgal Altındaki Topraklardan sınır dışı edemeyeceğini veya transfer edemeyeceğini açıkça belirtmektedir.

Aslında, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ün işgalinden sonra son birkaç on yılda, Siyonist rejim, utanç duvarı inşa ederek etmek gibi Filistinlilere çeşitli kısıtlamalar getirmekle, Filistinliler için bu bölgelerde hayatı dar etmeye ve zorlaştırmaya, yaşanılmaz hale getirmeye çalışmıştır.

Bu arada Tel Aviv, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Siyonist yerleşimlerin inşasını organize etmektedir. İstatistiklere göre mevcutta bu bölgelerdeki 250 yerleşimde 650 bin Siyonist yaşıyor. Siyonist rejim, Gazze ve Filistinli direniş grupları arasındaki son 12 günlük savaştan sonra bile bu yaklaşımı sürdürmekte ısrar etti. Siyonist yetkilileri Perşembe günü Batı Şeria’da 560 yeni konut inşa etme konusunda onay verdi.

Bu arada korsan rejim, Filistinlileri, zor kullanarak anavatanlarından göç etmeye zorlama siyaseti çerçevesinde, siyonist mahkemelerce çıkarılan kararlara da istinat ederek Filistinlileri Şeyh Cerrah ve Batn el Heva mahallelerinden çıkarmak istiyor. “Uluslararası Af Örgütü Kuzey Afrika ve Ortadoğu Bölgesel” bürosu müdür yardımcısı Salih El Hicazi şöyle diyor: “Göç ettirme ve zorunlu boşaltma süreci, savaş cinayetleri düzeyinde, insanların evlerinden zorla çıkarılmanın yasak olduğu uluslararası yasanın açık ihlalidir.”

Amerika’nın Siyonist rejimin 1967 işgal topraklardaki yasadışı eylemlerine açık desteğine rağmen, hem işgal altındaki Filistin içinde hem de bölgesel ve uluslararası düzeyde, Şeyh Cerrah dahil Filistinlilerin işgal altındaki Kudüs’ten “zorunlu tahliyesine” karşı protestolar yapılarak Irkçı rejimin Filistin topraklarındaki işgalinin cevapsız kalmayarak sert tepkilerle karşılanacağı mesajı açıkça verilmiştir.

Nitekim son 12 günlük Gazze savaş da, Filistinli direniş gruplarının Doğu Kudüs’teki zorunlu tahliyeyi durdurma yönündeki ültimatomunun son bulması ile başlamış ve Siyonist Rejime acı darbeler indirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.