İran

Uluslararası Atom Enerji Kurumu: İran,% 60 zenginleştirmenin başlaması için hazırlıklarını tamamladı

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Çarşamba akşamı, İran’ın Netenz nükleer sahasında yüzde 60 zenginleştirmeye başlama hazırlıklarını neredeyse tamamladığını duyurdu.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ayrıca “İran, Netenz nükleer sahasına 1024 IR-1 santrifüj eklemeyi planlıyor.” dedi.

Pazar sabahı Netenz zenginleştirme tesisinin elektrik dağıtım şebekesinin bir bölümünde bir sabotaj olayı meydana geldiği bilgisi verilmiş, ırkçı İsrail medyası sabotajın İsrail tarafından yapılmış olabileceğini duyurmuş ve Netenz zenginleştirme tesisinin elektrik dağıtım ağındaki kesintinin siber saldırı yoluyla gerçekleştiğini vurgulamıştı.

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanı’nın siyasi işler yardımcısı ve İran nükleer ekibinin baş müzakerecisi Seyyid Abbas Erakçi, İran’ın salı günü öğleden sonra % 60 zenginleştirmeye başladığını duyurarak “İran bugün (Çarşamba) Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Müdürü’ne yazdığı bir mektupta % 60 zenginleştirme çalışmasına başladığını iletti” dedi.

İran’ın Viyana’daki uluslararası kuruluşların temsilcisi Kazım Garibabadi de, dün sabah Netenz nükleer sahasında yüzde 60 oranında zenginleştirmenin sağlanacağını söylemişti.

Bu arada Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan El Suud müdahaleci bir açıklamada, % 60 uranyum zenginleştirmesinin başlamasıyla ilgili endişelerini dile getirirken, İran’ın nükleer endüstrideki ilerlemesinin bölgenin güvenliğini tehlikeye attığını iddia etti!

Daha önce de Beyaz Saray sözcüsü, İran’ın uranyum zenginleştirmesini yüzde 60’a çıkarma kararına tepki göstermiş ve bunu ciddi bir adım olarak nitelemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.