HaberlerDünyakoronavirüs

Uluslararası camia, korona salgını sırasında ülkelere baskı yapılmasına karşıdır

İran’ın Japonya Büyükelçiliği, ABD hariç uluslararası camianın korona salgını sırasında ülkelere baskı yapılmasına karşı olduğunu belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Japonya Büyükelçiliği twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’a karşı yaptırım uygulama ve İran ile Japonya’nın dostane ve geleneksel münasebetlerine işaretle, Tokoya’dan BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararnamesini desteklemesi ve yaptırımlara eşlik etmemesinin beklendiğini kaydetti.

Bu arada, salı günü İsrail’de yayımlayan bir gazeteye konuşan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Washington yönetiminin İran karşıtı hasmane tutumunun devamında, Beyaz Saray’ın İran karşıtı stratejisinin sadece iktisadi yaptırımlarla sınırlı olmadığını belirtti.

İran karşıtı yaygaralarını sürdüren Mike Pompeo şöyle dedi:

Amerika Başkanı Donald Trump defalarca İran’a karşı stratejisinin sadece iktisadi yaptırımlarla sınırlı olmadığını ve Tahran yönetiminin uluslararası standartlara göre davranıncaya dek diplomatik inzivaya itilmesini de kapsadığını belirtmiştir.

Öte yandan, Rusya’nın BM daimi temsilcisi Vasili Nebenzia Salı günü Amerika’nın Bercam nükleer anlaşması çerçevesinde İran’a dayatılan ve Ekim 2020’de sona ermesi gereken silah yaptırımını uzatma çabasına gösterdiği tepkide, Amerika’nın iki yıl önce Bercam’dan çekildiğini, doğal olarak böyle bir iddiada bulunmasının komik olduğunu belirtti.

Rus diplomat Nebenzia, Bercam nükleer anlaşmasına istinat etmek için ilk önce bu anlaşmanın üyesi olmak gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.