AvrupaİranSuriyeTürkiye

Uluslararası camiada Suriye krizini çözme iradesi yok

İran’ın Belçika ve Avrupa birliği AB büyükelçisi Golam Hüseyin Dehgani, Suriye krizinin bazı güçlerce sui istifade edilmesini eleştirdi.

Brüksel’de 5. “Suriye ve bölgenin geleceğine destek” başlıklı konferansı Salı günü düzenlendi.

Konferansta konuşan İran büyükelçisi Golam Hüseyin Dehgani, Suriye krizi onuncu yılını da geride bıraktığını, fakat uluslararası camiada bu krizi çözme iradesi olmadığı ortada olduğunu belirtti.

Dehgani, bu durum uluslararası camianın Suriye krizini uluslararası hukuk temelinde ve özellikle bu ülkenin milli egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı göstererek çözme doğrultusunda hiç bir ciddi irade olmadığını ortaya koyduğunu ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Suriye krizi patlak verdiği ilk günden itibaren bu krizin siyasi yollardan çözümlenmesine destek verdiğini kaydeden büyükelçi Dehgani İran, Rusya ve Türkiye ile işbirliği yaparak, Suriye’de askeri çatışmaları durdurmak ve krize siyasi çözüm yolu bulmak üzere Astana sürecini başlattığını ve Suriyeli tarafların müzakere etmelerine zemin oluşturacak Suriye anayasası komisyonuna destek verdiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.