İran

Ulyanov: Bir sonraki yönetim kurulu toplantısında İran hakkındaki son raporlar gözden geçirilecek

Rusya’nın Avusturya’nın başkenti Viyana’daki uluslararası kuruluşlardaki temsilcisi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu’nun İran’la ilgili son raporları gözden geçirmek için bir toplantının yapılacağını duyurdu.

Mikhail Ulyanov, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu’nun Pazartesi günkü toplantısında İran’la ilgili son iki raporu değerlendireceğini bildirdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), 31 Mayıs’ta Yönetim Kurulu üyelerine sunduğu yeni bir raporda, Viyana’daki nükleer anlaşmayla ilgili müzakerelerin sonuçsuz kaldığını ve İran’ın keşfedilen uranyum parçacıklarıyla ilgili bilgi vermeyi reddettiği iddia edildi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, başka bir raporda, Ajans’ın 23 Şubat 2021’den bu yana İran’daki izleme ekipmanı tarafından toplanan verilere erişimi olmadığını iddia etti.

Raporda ayrıca İran’ın zenginleştirilmiş uranyumunun nükleer anlaşmada belirlenen tavanın 16 katı olduğu iddia ediliyor.

Ajansın yönetim kurulu 35 üyeli toplantısının bir önceki turunda, ABD’nin eşlik ettiği üç Avrupa ülkesinin temsilcileri İran’a karşı bir karar taslağı hazırlamıştı, ancak Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı genel müdürü Rafael Grossi’nin reddetmesinin ardından Batılı ülkelerin kararı geri çektiğini duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.