İranUmman

Umman dışişleri bakanı İran’a teşekkür etti

Umman dışişleri bakanı, İran’ın hüsnü niyeti ve Bagır Namazi’yi Maskat’a teslim etme konusundaki insani eylemine minnettarlığını ve takdirini dile getirdi.

İran-Amerikan çift vatandaşı olan “Bagır Namazi”, düşman Amerikan hükümetiyle işbirliği yapmak suçlamasıyla yaklaşık altı yıl önce İran’da 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Bu bağlamda Pazar günü bir açıklamada bulunan İran yargısı insan hakları komitesi sekreteri kazım Garibabadi, “Tedavinin İran dışında devam etmesi için yapılan taleplere dayanarak, insani mülahazalara göre, geçen Çarşamba günü Baqer Namazi’nin seyahat yasağının kaldırıldığı ve istediği zaman ülkeyi terk edebileceğini” belirtti.
IRNA’nın bildirdiğine göre Umman dışişleri bakanı seyid Bedr el-Busaidi Salı günü İran dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile yaptığı telefon görüşmede İran’ın Umman yetkililerine karşı hüsnü niyeti ve İran’da casusluk suçlaması ile tutuklu olan Baqır Namazi’nin bu ülke yetkililerine teslim etme nedeni ile teşekkür etti.
Umman dışişleri bakanı ayrıca ülkesinin İran İslam cumhuriyetinin bölgede ve uluslararası toplumlardaki bilge tutumuna destek verdiğini de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (24) içerik yüklenmiştir.