AmerikaArabistanDünyaİranUmmanYemen

Umman dışışleri bakanı İran’da..

İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Reisi, İran’ın Umman ile iyi etkileşimleri olduğunu, ancak ikili ekonomik ve ticari ilişkileri daha da geliştirmek için imkan olduğunu söyledi ve mevcut “önemli kapasitelerin” kullanılması çağrısında bulundu.

Konuk Umman Dışişleri Bakanı Seyyid Badr el-Busaidi ile Çarşamba günü yaptığı görüşmede Raeisi, Tahran’ın başta Umman olmak üzere dost ülkelerle işbirliğini genişletme politikası olduğunu söyledi.

İran’ın Umman ile ilişkileri iyi, ancak ekonomi ve ticaret alanında daha fazla gelişme için çalışmak gerekir “ve “İki ülkenin önemli kapasiteleri, [ikili] ekonomik ve ticari ilişkileri genişletmek için kullanılabilir.” dedi

Ayrıca Umman Sultanı Haitham bin Tariq’e kendisini Muskat’ı ziyaret etmeye resmen davet ettiği için teşekkür etti ve bu tür etkileşimlerin ikili ilişkileri güçlendirmede ve bölgesel ve uluslararası sorunları çözmede etkili bir rol oynayabileceğini söyledi.

İran cumhurbaşkanı Umman sultanını da aynı şekilde Tahran’ı ziyaret etmeye davet etti.

Raeisi, Muscat’ın bölgenin, Müslüman dünyasının ve Batı Asya’nın mazlum halklarının güvenliği konusundaki tutumunu “iyi ve onurlu” ve “belirli bölgesel ülkelerden oldukça farklı” olarak övdü.

Umman’ın Filistin ve Yemen’e ve bölgesel konulara olan ilgisi dikkat çekicidir” dedi.

İran cumhurbaşkanı, bölge ülkelerinin bölgenin güvenliğini sağlamak için gerekli yetenek ve güce sahip olduğunun altını çizerek, “Bölgedeki yabancıların varlığının [bölgesel] güvenliğe tehdit oluşturmaktan başka bir sonucu yok” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.