Dünyaİran

UNICEF ve İran arasında çocuk hakları üzerine başarılı iş birliği

BM çocuk fonu UNICEF’in İran temsilcisi Mandip O’Brien, bu kurum son yıllarda İran’da çocuk hakları konvansiyonu milli referansı ile başarılı iş birliği sürdürdüğünü belirtti.

UNICEF’in İran temsilcisi O’Brien, “çocuk hakları sonbahar okulu” başlıklı oturumun kapanış töreninde yaptığı konuşmada İran devletinin çocuk hakları konvansiyonunun onaylandığı günün 30. yıldönümüne gelindiği bir sırada elde ettiği kazanımlara ve getirilere işaretle şöyle dedi:

Konvansiyonda yer alan maddelerin uygulanması, tüm erkek ve kız çocuklarına sağlık, refah, beslenme ve eğitim alanlarında eşit fırsatlar sunma anlamındadır.

İran’da yabancı uyruklu çocukların eğitim imkanlarından en geniş çapta yararlandıklarını kaydeden UNICEF’in İran temsilcisi O’Brien, bu fırsat mülteci ve göçmen çocuklarına eğitim imkanlarından yararlanmaları bağlamında çok değerli bir zemin oluşturduğunu vurguladı.

İran’da çocukların sağlık hizmetlerinden yararlanmaları yönünde atılan adımların çok değerli olduğunu ifade eden O’Brien, epidemik hastalıklara karşı çocukların yüzde 99 kadarı sağlık tedbirlerinin kapsamı altına alınması, bu kesimin arasında ölüm oranlarını düşürdüğünü ifade etti.

Video konferans yöntemi ile düzenlenen “çocuk hakları sonbahar okulu” oturumuna 190 kadar yargıç, avukat, aile danışmanları, eğitim uzmanları,… katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.