İşgalci İsrail Rejimi

UNRWA müdürü Gazze halkından özür diledi

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı yetkililerinden (UNRWA) Matthias Schmale, ırkçı İsrail’in Gazze şeridine yönelik saldırılarını haklı çıkarmaya yönelik son açıklamalarından dolayı dün Gazze Şeridi halkından özür diledi.

Fars Haber Ajansı’na göre, “Matthias Schmale” Gazze Şeridi halkından özür dilerken, Siyonist rejimin son saldırılarında şehit olanların ailelerine de taziyelerini bildirdi.

UNRWA yöneticisi, sivilleri öldürmenin hiçbir şekilde gerekçesi olmadığını vurgulayarak, son iki haftanın Gazze ve orada yaşayanlar için “korkunç” geçtiğini de sözlerine ekledi.

Matthias Schmale, İsrail Kanal 12 televizyonuna Pazartesi günü verdiği röportajda, İsrail rejiminin Gazze Şeridi’ne yönelik son saldırılarını haklı çıkararak, “İsrail, birkaç tanesi dışında sivil hedefleri bombalamadı” demişti.

Bunun üzerine yayınladığı bildiride Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), “Bay Schmale, sivillerin ve yerleşim yerlerinin hedef alınmasını haklı göstermeye çalıştı. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde neden olduğu hasarları küçümsedi. İşgal ordusunun savaş becerilerini ve hedefleri tam isabetle vurmasını takdir etti.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, “Sayın Schmale’ye, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRWA) Gazze Operasyon Müdürü olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu zatın temel görevi, mültecileri koruyup kollamak ve temel insani ihtiyaçlarını sağlamaktır; düşman İsrail’in mültecilere yönelik saldırılarını, çocukları katletmesini ve evlerini başlarına yıkmasını meşru göstermek değildir.” sözlerine yer verildi.

İşgalci İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 66’sı çocuk, 39’u kadın 253 Filistinlinin şehit edildiği ve 120 binden fazla kişinin evinden olduğunu aktaran Hamas, UNRWA Gazze Operasyon Müdürü’nün, tüm bunları görmezden gelmekle kalmayıp çok sayıda sağlık, eğitim kurumunun ve sosyal merkezin tarumar edildiğini de unuttuğuna dikkat çekti.

Hamas, bu kışkırtıcı ve kabul edilemez açıklamasından ötürü UNRWA’dan, Filistin halkından özellikle de İsrail saldırılarında katledilen şehitlerin ailelerinden resmi olarak özür dilemesini talep etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.