SuriyeÜrdün

Ürdün dışişleri bakanı Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünü ele aldı

Ürdün dışişleri bakanı Eymen es’Safedi ve Arap Birliği genel sekreteri Ahmet Ebul’Gayt, dün yaptıkları görüşmede Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşü konusunda görüş alış verişinde bulundu.

Ürdün dışişleri bakanı sözkonusu görüşmeden sonra Amman’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ‘iki taraf sözkonusu görüşmede Suriye’deki buhranın son bulması ve Arap Birliği’nin bu buhranın son bulmasında rolü ve Suriye’nin Arap Birliği’ne tekrar dönmesi konusunu ele aldı’ dedi.

Bilindiği gibi Arap Birliği 2011’de Suriye’de buhranın başlamasının ardından Arabistan ve BAE’nin baskılarının ardından Suriye’nin Arap Birliği’ndeki üyeliğini askıya almış ve Arap ülkelerinin çoğu Şam’daki büyükelçiliklerini ve diplomatik temsilciliklerini kapatmışlardı.

Halihazırda Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad yönetiminin teröristlere ve onların destekçisi Arap-Batı ittifakına karşı zaferinin ardından bazı Arap ve bölge ülkeleri tekrar Şam’da büyükelçilikleri ve diplomatik temsilciliklerini açmaya başladılar ve bir çoğu da açmak için çaba gösteriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2020 (25) içerik yüklenmiştir.