Ürdün

Ürdünlü Milletvekili Amerika’nın Baskılarına Boyun Eğilmemesini İstedi

Ürdün Parlamentosu Filistin Komitesi Başkanı Yahya Es-Suud, ülkesinin hükümetinden Filistin asıllı eski kadın esir Ahlam Et-Temimi’nin teslim edilmesini isteyen Amerika’nın baskılarına boyun eğmemesini istedi.

Milletvekili Es-Suud, “Ürdün hükümeti mutlaka vatandaşlarını korumalı. Amerika, dünyanın polisi rolünü oynayamaz. Amerika, karanlık kampını değil barış kampını seçmeli” dedi.

Kendi görüşüne ve Ürdün sokağının görüşüne göre Amerika’nın birçok kararda işgal rejimine ortak olduğunu kaydeden Es-Suud, Ahlam Et-Temimi’nin yargılanıp serbest bırakıldığını ve iki kez yargılanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Milletvekili Es-Suud, Ahlam Et-Temimi’nin yanlış bir şey yapmadığını, bilakis vatanını savunduğunu ifade etti.

Ürdün’deki en üst yargı mercii olan Temyiz Mahkemesi, Mart 2017’nin sonlarında Amman İstinaf Mahkemesi’nin Amerika’nın Ahlam Et-Temimi’nin teslim edilmesi talebinin reddedilmesi yönündeki kararını onadı.

Amerika, 2001’deki feda eylemi sırasında iki Amerikan vatandaşını öldürmekle suçladığı Ahlam Et-Temimi’nin teslim edilmesini istiyor.

Et-Temimi, Ağustos 2001’de İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın Kudüs’te gerçekleştirdiği 15 İsraillinin öldüğü ve 122 kişinin yaralandığı eyleme karıştığı suçlamasıyla 16 yıl hapse mahkum edilmiş ve 10 yıl işgal zindanlarında esir tutulduktan sonra özgürlüğüne kavuşmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Kasım 2020 (27) içerik yüklenmiştir.