Ürdün

Ürdünlü Öğrenciler: Ürdün – BAE – İsrail anlaşması ihanettir

Ürdünlü öğrenciler ülkelerindeki hükümetin İsrail işgal rejimiyle ilişkileri geliştirme anlaşmalarını kesin bir şekilde reddettiklerini dile getirdiler.
Ürdün, Haşimi ve Alu’l-Beyt üniversitelerinin öğrencileri bugün düzenledikleri gösteride Ürdün Su Bakanlığı’nın dün, Amman’ın da dahil edildiği bir proje üzerinden İsrail işgal rejimine enerji temin edilmesi karşılığında işgal rejiminin de Ürdün’e su temin etmesi konusunda fizibilite çalışmalarının başlatılması için “Niyet Beyanı” anlaşması imzaladığını kesinleştiren açıklamasına tepkilerini dile getirdiler.

Öğrenciler gösteride Vadi Araba Anlaşması da dahil olmak üzere Ürdün ile siyonist düşman arasında imzalanmış anlaşmaların tümünün iptal edilmesini istedi ve işgal rejimiyle ilişkilerin geliştirilmesi yönündeki tüm politikalara tepki gösterdi.

Protestoya katılan öğrenciler, işgal rejimiyle imzalanan tüm yatırım projelerinin işgal, uşaklık ve hıyanet anlaşmaları olduğunu vurgulayarak bu projelerin tümünün durdurulmasını istedi.

Çok sayıda öğrencinin katıldığı protesto gösterisinde işgal rejimiyle işbirliğine tepki amaçlı sloganlar atıldı. Bunlardan bazılarında; “Ürdün halkı işbirliği yapmaz, Ürdün halkının hepsi direnişçidir”, “İlişkileri normalleştiren ihanet eder… Amman’la birlikte Kudüs’ü de satar”, “Bizi ilişkilere zorlama… Ürdün halkı satmaz”, “Anlaşmalar bizi bağlamaz… Biz silahların adamlarıyız” gibi ifadelere yer verildi.

Ürdün, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri dün, enerji karşılığı su satın alınması konusunda hazırlanan proje için fizibilite çalışmalarının başlatılması konusunda “Niyet Beyanı” anlaşması imzalamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (11) içerik yüklenmiştir.