Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Uzmanlar: Son olaylar Filistin davasında stratejik dönüşüme yol açtı

Siyasi uzmanlar ve akademisyenler, işgal altındaki Filistin topraklarında son dönemde yaşananların Filistin davasında stratejik bir dönüşüme yol açtığını, Kudüs kentine eski konumunu yeniden kazandırdığını ve Filistin davasını ikinci plana itme planlarını boşa çıkardığını söyledi.

Ürdün’deki Ortadoğu Araştırma Merkezi’nin dün düzenlediği “Filistin-İsrail Çatışması 2021: Stratejik Boyutlar” paneline Ürdün, Filistin, Sudan, Cezayir ve İngiltere’den 15 siyasi uzman ve akademisyen katıldı.

Panele katılan konuşmacılar, Filistin halkının birliğinin ve mücadelesinin maddi ve manevi açıdan desteklenmesi ve siyasi sürecin Oslo Anlaşması’nı bir yana bırakarak işgale karşı mücadele için Filistin halkını oluşturan gruplarla bütünleşmeyi sağlaması gerektiğini dile getirdi.

Arap ülkelerinin ve diğer ülkelerin Filistin davasına desteğinin değerlendirilmesi çağrısında bulunan konuşmacılar, direniş gruplarının Filistin davasının vazgeçilmez oyuncuları olduklarına ve göz ardı edilemeyeceklerine dikkat çekti.

İşgale karşı mücadele stratejik seçenek olarak direnişe destek verilmesini isteyen konuşmacılar, son savaşta elde edilen caydırıcılık dengesinin korunması ve Siyonist projelere karşı mücadelede stratejik ortak olarak Ürdün’le ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.