İran

Vahidi: Nükleer Anlaşma topu Avrupalıların sahasında

İran içişleri bakanı, Viyana müzakerelerinin yeni turu hakkında “Top şimdi Avrupa’nın sahasında ve Avrupalılar yükümlülüklerini yerine getirmekte ciddi olmalılar.” dedi.

İran içişleri bakanı Ahmed Vahidi, dün İran İslam Cumhuriyeti’nin müzakerelerin devam etmesi ve yaptırımların kaldırılması olan gerekli sonuca ulaşması konusunda yenilikçi planlarını karşı tarafa açıkladığını belirterek, ”Müzakereler oldukça açık; İhlal Amerikalılar tarafından yapıldı ve Avrupalılar anlaşmanın ihlaline ciddi olarak tepki göstermediler.” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin karşı taraf yükümlülüklerini yerine getirmesi, yani yaptırımların kapsamlı bir şekilde kaldırılması durumunda yükümlülüklerini yerine getirmeye hazır olduğunu vurgulayan Vahidi, “Karşı taraf konusunda tamamen karamsarız çünkü şimdiye kadar taahhütlerini uygulama konusunda olumlu yönlerini görmedik’ dedi.

Yaptırımların kaldırılması ve Nükleer Anlaşma’nın yeniden canlandırılması konulu Viyana müzakerelerinin yeni turu 29 Kasım Pazartesi günü Avusturya’nın başkentinde başladı.

Viyana’daki İran İslam Cumhuriyeti heyeti, Viyana görüşmelerinde baskıcı yaptırımların kaldırılması ve 4+1 grubunun nükleer meseleleri olmak üzere iki konu şeklinde önerilen belgelerinden ikisini sundu.

İran ile müzakere eden taraflar, 4+1 grubu (Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin), İran İslam Cumhuriyeti’nin tekliflerine gerekçeli, belgelenmiş ve mantıklı cevaplar verebilmek için ülkeleriyle görüşmek üzere başkentlerine döndüler.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.