İran

Vaizi: İran, Venezuela yönetimini bu ülkenin sorunlarının çözümü için destekliyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmut Vaizi bugün Tahran’da Venezuela Devlet Başkanı Özel Temsilcisi Jorge Makes ile yaptığı görüşmede, İran’ın esas iradesinin Venezuela yasal yönetimini desteklemek ve bu ülke halkına sorunlarının çözümüne yardım etmek doğrultusunda olduğunu kaydetti.

Görüşmede Vaizi, İran ile Venezuela’nın dostane ilişkilerine dikkat çekerek, Tahran ile Karakas işbirliği ve münasebetlerinin her alanda geliştirilmesi ve derinleştirilmesi zaruretinin altını çizdi.

ABD’nin baskı ve yaptırım ile hürriyetçi ve dirençli millet ve devletlere karşı komplo peşinde olduğuna dikkat çeken Vaizi, İran ve Venezuela’nın dayanışma ve ilişkilerini güçlendirmekle düşmanların yaptırımlarına karşı koyduğunu vurguladı.

Venezuela Devlet Başkanı Özel Temsilcisi de bu görüşmede Nikolas Maduro’nun Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye yazılı mektubunu teslim ettikten sonra yaptığı açıklamada, Tahran ile Karakas’ın çok iyi ilişkilere sahip olduğunu ve Venezuela’nın her daim İran’a yardımlarından dolayı minnettar olduğunu belirtti.

Venezuela halkının İran milletini büyük ve kahraman bir millet olarak her daim takdir ettiğini ifade eden Makez, benzin taşıyan İran tankerlerinin Venezuela’ya giriş yapmasının Venezuela milleti için bayram olduğunu vurguladı.

Venezuela Devlet Başkanı Temsilcisi ayrıca, hiçbir yabancı gücün İran ve Venezuela gibi hürriyetçi milletlerin iradesi karşısında kendi hedeflerine ulaşamayacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 09 Ağustos 2020 (35) içerik yüklenmiştir.