İran

Vaizi: Tahran – Bakü ilişkileri stratejik seviyeye yükseldi

İslami İran Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Mahmut Vaizi, İran İslam Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti ilişkileri tüm alanlarda stratejik seviyeye yükseldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Mahmut Vaizi, Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev’le görüşmede iki ülkenin tarihi, kültürel ve etnik ortaklıklarına işaret ederek, İran İslam Cumhuriyeti tüm hassas şartlarda ve çeşitli dönemlerde Azerbaycan Cumhuriyeti devleti ve milletinin yanında yer aldığını, iki ülke arasında tüm alanlarda güçlü ilişkiler devam ettiğini belirtti.

Vaizi, şimdi ise Amerika’nın zalimane yaptırımları yüzünden askıya alınan projelerin hayata geçirilmesi için gereken ön hazırlıkların tamamlanması ve iki milletin çıkarları doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

Görüşmede Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev de İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkileri güçlendirmek Bakü’nün öncelikli dış politikası olduğunu belirterek enerji, ulaştırma, sanayi, tarım ve turizm alanlarında ikili işbirliğini geliştirmek üzere büyük kapasiteler söz konusu olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (10) içerik yüklenmiştir.