Haberlerİran

Velayeti: İran, Bölgede Adil Barışın Kurulması Doğrultusunda Çaba Gösterecektir

İslam İnkılabı Lideri uluslararası işler danışmanı bölgenin güvenliğinin inkar edilemez bir zaruret olduğuna işaretle şöyle bir açıklamada bulundu:” İran İslam Cumhuriyeti bölgede adil barışın kurulması doğrultusunda çaba gösterecektir. ”

Ali Ekber Velayeti Pazartesi günü ” İslam İnkılabı Lideri’nin Karabağ’a Bakışı ” başlıklı Ehlibeyt Sevdalıları Cemiyeti’nin düzenlediği sanal oturumda şöyle bir açıklamada bulundu:” İran, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan ile ortak sınıra sahiptir. Bu yüzden İran’ın bu iki ülkenin komşusu olarak Karabağ münakaşasına ciddi bakması ve müdahale yapması mantıklıdır. ”

Ali Ekber Velayeti, işgal edilmiş toprakların kurtarılmasını Azerbaycan Cumhuriyeti halkına tebrik ederek şöyle bir hatırlatmada da bulundu:” İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei de daha önce Azerbaycan Cumhuriyeti’nin işgal edilmiş topraklarının geri alınmasına vurgu yapmışlardır. İslam İnkılabı Lideri tüm çatışmaların kaynağının ilgi duyulması gereken uluslararası sınırlarda oluşturulan boşluklar olduğunu düşünüyorlar. ”

Uluslararası İslami Uyanış Derneği genel sekreteri İran İslam Cumhuriyeti güvenliğinin komşu ülkelerin güvenliği ve huzuru olmadan mümkün olmadığına değinerek sözlerine şunları da ekledi:” Bölgede bir savaş çıkarsa, Azeri ve Ermeni kardeşlerimizin şehit düşmesine yol açar. Bunun önüne geçmeliyiz. ”

Velayeti Karabağ münakaşasının bölge dışı ülkeleri ilgilendirmediğine işaretler şöyle bir hatırlatmada da bulundu:” Kimi vahabi ve tekfirci teröristin her daim Ehlibeyt sevgisi besleyen Azeriler arasında görülmesinin bir anlamı yoktur. Azerbaycan Cumhuriyeti halkı kendi ülkelerini kurtaracak düzeydedir. “

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.