İranArabistan

Veliyi Fakih temsilcisi Suudilerin Hac konusundaki kararını eleştirdi

İran’da Hac ve Ziyaret Kurumu’nda İslam İnkılabı Rehberi Hz. İmam Seyyid Ali Hamanei’nin temsilcisi, Suudi Arabistan’ın bu yıl da Hac’da yabancı hacıların varlığına getirilen kısıtlamaları eleştirdi.

Suudi hükümeti, Corona virüsünün patlak vermesiyle ilgili endişeler nedeniyle bu yılki Hacc’ın ülkede yaşayan 60.000 aşılı ziyaretçiyle sınırlı olacağını duyurdu.

İran İslam inkılabı Rehberi’nin Hac ve Ziyaret Kurumu’ndaki temsilcisi Hüccet-ül İslam Seyyid Abdul Fettah Nevvab, Suudi Arabistan’ın gecikmeli olarak açıklanan yeni kararına atıfta bulunarak, Suudi Hac Bakan Yardımcısı’nın bir telefon görüşmesinde bu açıklamayı duyurduğunu söyledi. Arabistan’ın kararına göre, bu yıl ülke dışından hac için kimseye izin verilmeyecek ve yalnızca Arabistan içinde bulunan mukim yabancılara kısıtlı olarak hac ibadetini yerine getirmesine izin verilecek.

Nevvab ,Suudi Arabistan’ın geçen yıl olduğu gibi, haccın koşullarını ve haccın yapılış şeklini açıklama konusunda çok isteksiz olduğunu, ancak yabancı ülkelerden sınırlı olarak hacı kabul edebileceğini de sözlerine ekledi.

Nevvab, İran İslam Cumhuriyeti’nin hacı adaylarının Arabistan’a gönderilmesi için gerekli tüm düzenlemeleri sağladığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.