AmerikaDünyaİranLatin AmerikaVenezuela

Venezualayı ABD ‘ye ezdirmeyen İran İslam Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Reisi, Latin Amerika turunun ilk durağı olan Karakas’a geldi…

Reisi, Venezuelalı mevkidaşı Nicolas Maduro’nun resmi daveti üzerine üst düzey bir heyetin başında Pazartesi günü Karakas’taki Simon Bolivar Uluslararası Havalimanı’na geldi.

İran cumhurbaşkanını varışta Venezuela Dışişleri Bakanı Alberto van Klaveren ve Latin Amerika ülkesinden diğer üst düzey yetkililer karşıladı.

Reisi’nin birkaç saat içinde Karakas’taki Miraflores Başkanlık Sarayı’nda Maduro ile görüşmesi ve ardından iki ülkenin üst düzey delegasyonlarının ortak müzakereleri yapması planlanıyor.

Dışişleri, petrol, savunma ve sağlık bakanlarından oluşan üst düzey bir heyet, kendisini Nikaragua ve Küba’ya da götürecek olan beş günlük gezide Reisi’ye eşlik ediyor.

Üç ülkeyi ziyareti sırasında İranlı yetkililer ile muhatapları arasında çeşitli işbirliği anlaşmaları ve mutabakat zaptı imzalanacak.

Reisi’nin bu ülkelerdeki İranlı iş adamları ve ekonomik aktörlerle de görüşmesi planlanıyor.

İran, birçok Latin Amerika ülkesiyle farklı alanlarda yakın bağlara sahip ve bu ülkelerle ilişkilerini daha da derinleştirmeye çalışıyor.

İran Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian Şubat ayında iki Latin Amerika ülkesi olan Nikaragua ve Venezuela’ya resmi bir ziyarette bulundu.

Geçtiğimiz Haziran ayında İran ve Venezuela, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Tahran ziyareti sırasında çeşitli alanlarda ikili işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan 20 yıllık bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Ortaklık anlaşması bilim, teknoloji, tarım, petrol ve gaz, petrokimya, turizm ve kültür alanlarında iş birliğini içeriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2023 (14) içerik yüklenmiştir.