AmerikaDünyaİrankamboçya

Venezuela’dan sonra Kamboçya da, İran’ı davet etti..

Phnom Penh Post’un haberine göre Kamboçya, İran’ı ülkede petrol ve gaz arama yapmaya ve bir rafineri kurmaya davet etti.

Gazete, Kamboçya Maden ve Enerji Bakanı Suy Sem’in İran’dan Vietnam ve Kamboçya büyükelçisi Ali Ekber Nazari ile Salı günü yaptığı görüşmede ülkenin mevcut petrol bloklarını ve petrol ve gaz üretme potansiyeline sahip yeni alanlarını incelemesini istediğini söyledi.

Bakanlığın petrol departmanı genel müdürü Cheap Sour, İran’ın petrol ve gaz üreticisi olarak önemli deneyime sahip olduğunu söyledi. Post’a bakanlığın İran’ı Kamboçya’nın mevcut petrol bloklarına yatırım yapmanın fizibilitesini incelemeye ve yenilerini keşfetmeye çağırdığını söyledi.

Sour, görüşmelerin çok erken bir aşamada olduğunu, ancak onları iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini ilerletmek için bir destek olarak gördüğünü söyledi.

“Bu bir başlangıç, ancak İranlı şirketlerden hangi yatırımcıların yatırım yapabileceği henüz belli değil; bu sadece diplomatik bir tartışma. Şimdi görmeyi bekliyoruz.”

Sour’a göre, Kamboçya’da bir rafineri kurmanın fizibilitesini inceleme ve petrol sektörü ve enerji ticareti işbirliği, yatırım seferberliği ve elektrik altyapısının geliştirilmesinde teknik yardım ve insan kaynakları eğitimi geliştirme planları da var.

Kamboçya uzun zamandır petrol üreten bir ülke olmayı umuyor, ancak Apsara açık deniz petrol sahasındaki petrol aramaları, burada pompalama operasyonları yürüten Singapur’da listelenen yatırım şirketi KrisEnergy iflas ettiğinde askıya alındı.

Şirket, operasyonları kapattığında yaklaşık 300.000 varil petrol pompalamayı başarmıştı.

O zamandan beri Kamboçya, diğer yatırımcıları ve araştırma ekiplerini bölgeye çekmeye ve petrol üretme tutkusunu tekrar rayına oturtmaya çalışıyor. Ülke, kaynaklarını komşusu Tayland ile paylaştığı, petrol sektöründeki olanakları keşfetmek için zamana karşı bir yarış içinde.

Kamboçya Kraliyet Akademisi’nin (RAC) uluslararası ekonomi direktörü Hong Vanak, İran’ın ülkenin petrol bloklarına yatırım yapmayı ve geliştirmeyi kabul etmesi halinde yerel petrol sektörünün bundan fayda sağlayacağını söyledi.

İran’ın petrol ve gaz alanındaki iyi nitelikleri ve deneyiminin Kamboçya’nın kendi endüstrisinin büyük ölçüde yararlanabileceği bir şey olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2024 (29) içerik yüklenmiştir.