Kuzey AmerikaLatin Amerika

Venezuela’nın Amerika ve AB’nin müdahalelerini eleştirmesi

Amerika’nın, Venezuela’da yasal Nicolas Maduro hükümetini devirmek için müdahaleci siyasetleri ve açıklamalarının devam ederken, Venezuela dışişleri bakanı, Amerika ve Avrupa’nın Karakas’tan bir geçiş hükümeti kurmaya dayalı son bildirisini eleştirdi.

Venezuela dışişleri bakanı Jorge Arreaza, Karakas’tan geçiş hükümeti kurulmasını isteyen Amerika ve AB’ni kapsayan endişeli ülkeler grubunun ortak bildirisinin, Washington tarafından dikte edilen “boş ve komik” olduğuna işaretle, “Amerika dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun bazı uydu ülkelere, müdahaleci, komik ve boş bir bildiriyi imzalamaları için emir verdiğini, bildirinin Amerika’nın Venezuela temsilcisi Elliott Abrams tarafından hazırlandığını ve Venezuela meclis seçimlerini sabote etmek hedefi ile tedvin edildiğini, söz konusu ülkelerin demokrasiye inanmadıklarını” belirtti.
Uydu ülkeler, kağıt üzerinde bağımsız olmakla birlikte, kendinden askerî, siyasi ya da ekonomik açıdan daha güçlü bir ülkenin güdümünde olan ülkelere denir.

Amerika, AB ve Lima grubu ülkeleri Cuma günü yayınladıkları ortak bildiride, Venezuela’nın kapsamlı bir geçiş hükümeti kurmaları durumunda yaptırımların iptalini muhtemelen ele alacaklarını belirttiler.
Venezuela bir süreden beri Amerika’nın yaptırım siyasetleri altındadır. Amerika yetkilileri geniş çapta finans ve bankacılık ayrıca enerji alanda Maduro hükümetine baskı uygulamak ve ülkede sosyal itaatsizlik ve hoşnutsuzluk oluşturmak için yaptırım uyguluyor. Washington Maduro yönetimini devirmek için hatta bir ara Venezuela muhalefet lideri Juan Guido’ya destek vererek kendisini cumhurbaşkanı olarak resmiyete bile tanıdır. Beyaz Saray ayrıca son yıllarda Venezuela ordu yapısına sızarak Maduro’ya karşı askeri darbeyi bile planladı.

Aslında solcu Maduro hükümeti ve bu ülkenin sömürgeciliğe karşı adalet talep siyasetleri Washington yetkilileri tarafından onaylanmıyor. Amerika açısından Latin Amerika bölgesi Washington’un arka bahçesidir ve buradaki ülkeler Washington’un çıkarları doğrultusunda siyaset izlemeli. Bu yüzden Maduro’nun politikaları Washington tarafından onaylanmıyor fakat Maduro’yu devirme planları da bir biri ardında hüsrana uğruyor.
Amerika başkanı Donald Trump bu bağlamda yaptığı açıklamada, “Juan Guido’ya inanmadığını zira Amerika ve diğer ülkelerin desteklerine rağmen başarısız olduğunu” söyledi.

Şimdi Washington liderleri, Venezuela’ya yaptırımları ve ekonomik baskıları kaldırma vaatleri ile Maduro’nun görevden ayrılmasını sağlamaya çalışıyorlar. Bu arada Venezuela partileri meclis seçimleri için kendi adaylarını tanıtmaya çalışırken muhalefet partileri ise Amerika’nın siyasetleri doğrultusunda bu seçimleri boykot ettiler. Fakat Karakas hükümeti seçimlerin sürecini denetlemek ve izlemek için yabancı ülkeleri temsilcilerini davet ederken batı ve Avrupa hükümetleri bu ülkede adil ve kapsamlı seçimlerin yapılması için şartların hala uygun olmadığını ileri sürerek seçimlerin ertelenmesini istediler.
Venezuela dışişleri bakanı Arreaza, Trump yönetiminin anayasa kurucuları ve Bolivarcı millete karşı illegal ve zalimane eylemlerini kınayarak, “Trump yönetiminin, kendini üstün düşünen bir gruptan başka bir şey olmadığını, başına buyruk yaptırımlar ve faşist söylemlerle dünyaya hüküm sürmek istediğini” söyledi.

Son haftalarda Venezuela’nın İran’ın işbirliği ile ülkede ihtiyaç duyulan yakıt sıkıntısını gidermesi ayrıca Venezuela halkının ihtiyaçlarını gidermek için İran’ın bu ülkede mega market açmasındaki işbirliği, Amerika yetkililerinin Venezuela’ya karşı siyasetlerinin yenilgiye uğradığını açıkça belirtmelerine sebep oldu.

Nitekim Amerika senatosunda azınlık Demokrat başkanı Chuck Schumer, Trump’ın Venezuela’da Maduro hükümetine son veremediğine işaretle, Maduro hükümetinin günümüzde daha da güçlendiğini söyledi.

Bu yüzden Amerika yetkilileri müdahaleci bir girişimde bu kez Venezuela’da geçiş hükümetin kurulmasını istiyorlar. Görünüşe göre Washington yetkilileri aldıkları tüm yenilgilere rağmen yine bu zengin Latin Amerika ülkesini ele geçirmeye çalışıyorlar. Fakat Venezuela vatandaşları Maduro’ya ve Bolivarcı ülkülere bağlı kalarak Amerika ve Avrupa’nın baskı ve isteklerine teslim olmayacaklardır.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.