HaberlerDünyaİranOrtadoğuVideo Haberler

Video – İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi yemin metnini İran İslami Şura Meclisi’nde okudu

İslami İran Cumhurbaşkanı, yemin metnini İran İslami Şura Meclisi’nde okudu.

İran’da 18 Haziran’da yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanarak ülkenin 8. Cumhurbaşkanı olan İbrahim Reisi, yemin ederek resmen görevine başladı.

İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi’nin okuduğu yemin metninde şu cümleler yer aldı:

”Cumhurbaşkanı olarak Kur’an-ı Kerim ve İran halkının huzurunda, İslam Cumhuriyeti sistemini ve ülkenin anayasasını koruyacağıma, üstlendiğim sorumlulukları yerine getirmek için tüm gücümü ve yetkileri  kullanacağıma, İran halkına karşı hizmet edeceğime ve ülkeyi ayağa kaldırmaya, ilerletmeye, din ve ahlakı yaymaya, hak ve adaleti destekleme ve yaymaya, zorbalıktan, zulümden kaçacağıma,  Anayasa’nın millet için tanıdığı hakların ve kişilerin özgürlük ve onurunu destekleyeceğime yemin ederim.” 

Seyyid İbrahim Reisi’nin yemin metninde, ”ülkenin sınırlarının ve siyasi, ekonomik ve kültürel bağımsızlığının korunmasında Allah’ın izniyle ve İslam Peygamberi’ne tabi olmak üzere her türlü tedbiri almaktan çekinmeyeceğine, milletin kendisine emanet ettiği mukaddes bir emanet olarak, salih ve vefalı bir mütevelli gibi muhafaza edeceğine” yer verildi. 

Başa dön tuşu
Bugün 05 Ekim 2022 (12) içerik yüklenmiştir.