İran

Viyana görüşmelerinin sekizinci turu; Görüşmelere devam

Viyana müzakerelerinin sekizinci turu, müzakerelere katılan heyetler arasında ikili ve çok taraflı görüşmelerle dün de devam etti.

Taraflarla yapılan görüşmelerin ardından İran üst düzey müzakerecisi Ali Bageri ile Avrupa Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Enrique Mora ayrıca Çin ve Rusya üst düzey müzakerecileri arasında ayrı ayrı görüşmeler yapıldı. .

Üç Avrupa ülkesinin üst düzey müzakerecileri de ortak bir toplantıda İran müzakere heyeti başkanıyla bir araya geldi.

Görüşmelerin bugün çeşitli düzeylerde ve formatlarda devam etmesi planlanıyor.

Viyana’da İran’a yönelik baskıcı ve yasadışı yaptırımların kaldırılmasına odaklanan sekizinci tur müzakereler, geçtiğimiz Pazartesi günü İran İslam Cumhuriyeti Baş Müzakerecisi Ali Bageri ve Enrique Mora’nın başkanlık ettiği Ortak Komisyon toplantısıyla başladı.

Bageri Keni, daha önce yaptırımları kaldırılmasıyla ilgili iki taraf arasında yazışmalar yapıldığını ve sekizinci tur görüşmelerde iyi ilerlemeler kaydedildiğini söylemişti.

2015 anlaşmasını ihlal eden ABD, Nükleer Anlaşma üyelerinin resmi müzakerelerine katılmıyor, ancak ABD’nin İran Özel Temsilcisi Robert Mali başkanlığındaki bir ABD heyeti Viyana’da diğer üyelerle temas halinde.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2022 (17) içerik yüklenmiştir.